Космос-545

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-545
Датум на лансирање 24 јануари 1973
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1973
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 91,8 минути
Апоапсида 477 км
Периапсида 256 км
Меѓународна ознака 1973-004A

Космос-545 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 24 јануари 1973. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 477 km, а најмалото на 256 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]