Космос-541

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-541
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 27 декември 1972
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 81,3 °
Орбитален период 90,1 минути
Апоапсида 346 км
Периапсида 216 км
Меѓународна ознака 1972-105A

Космос-541 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 27 декември 1972. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5900 килограми. Космос-541 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,3 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 346 km, а најмалото на 216 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]