Космос-509

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-509
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 20 јули 1972
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 115,6 минути
Апоапсида 1498 км
Периапсида 1474 км
Меѓународна ознака 1972-057F

Космос-509 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 20 јули 1972. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 50 килограми. Космос-509 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1498 km, а најмалото на 1474 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]