Космос-546

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-546
Тип на мисија военoнавигациски сателит
Датум на лансирање 26 јануари 1973
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 50,6 °
Орбитален период 96,5 минути
Апоапсида 614 км
Периапсида 575 км
Меѓународна ознака 1973-005A

Космос-546 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 26 јануари 1973 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 750 килограми. Космос-546 бил военoнавигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 50,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 614 км, а најмалото на 575.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]