Прејди на содржината

Космос-504

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-504
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 20 јули 1972
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 113,9 минути
Апоапсида 1495 км
Периапсида 1323 км
Меѓународна ознака 1972-057A

Космос-504 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 20 јули 1972 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 50 килограми. Космос-504 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 113,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1495 км, а најмалото на 1323.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]