Космос-574

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-574
Тип на мисија военoнавигациски сателит
Датум на лансирање 20 јуни 1973
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,9 °
Орбитален период 105,0 минути
Апоапсида 1013 км
Периапсида 982 км
Меѓународна ознака 1973-042A

Космос-574 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 20 јуни 1973 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 550 килограми. Космос-574 бил военoнавигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 105,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1013 км, а најмалото на 982.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]