Космос-523

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-523
Датум на лансирање 5 октомври 1972
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1973
Орбитален наклон 71,0 °
Орбитален период 91,6 минути
Апоапсида 450 км
Периапсида 264 км
Меѓународна ознака 1972-078A

Космос-523 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 5 октомври 1972 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 71,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 450 км, а најмалото на 264.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]