Прејди на содржината

Космос-520

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-520
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 19 септември 1972
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 715,0 минути
Апоапсида 9477 км
Периапсида 741 км
Меѓународна ознака 1972-072A

Космос-520 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 19 септември 1972 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1250 килограми. Космос-520 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 715,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9477 км, а најмалото на 741.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]