Зулија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Зулиа (Zulia)
'
Сојузна држава
Знаме на Зулиа  (Zulia)
Знаме
Гесло: нема
Химна: Химна на Зулиа (Zulia)
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1864
Главен град Маракаибо
Управа
 • Управник Мануел розалес (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 63.100 км2
Ранг 5-та
  &100000000000000069199996.92% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 3.620.200
 • Ранг 1-ва
  &1000000000000001386999913.87% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-V
Државно дрво Кокосова Палма
(Cocos nucifera)
Мреж. место gobernaciondelzulia.gov.ve

Зулиа е една од 23 држави (estados) на Венецуела. Главен град е Маракаибо. Зулиа има површина од 63,100 km² и во2007, имаше население со 3,620,200 жители, која ја прави број еден по жители во Венецуела.

Етимологија на името на Венецуела[уреди | уреди извор]

Општините во Зулиа

Името Венецуела доаѓа од околината на Маракаибо. Имено Шпанските конквистадори кога дошле во оваа област наишле на индијански народ кои живее на накони живеалишта во вода. И по тоа тие тоа место го нарекле "Малата Венеција" (Pequeña Venecia) или Venezuela.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Зулиа е поделена на 21 општина (municipios).


Види исто така[уреди | уреди извор]