Прејди на содржината

Душан Вемиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Душан Вемиќ на Отвореното првенство во САД 2010

Душан Вемиќ (роден на 17 јуни 1976 година во Задар) — поранешен српски тенисер, специјалист за двојки. По повлекувањето во 2011 година, почнал да работи со Новак Ѓоковиќ како спаринг-партнер.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Својата професионална тениска кариера Вемиќ ја започнал во 1995 година. Највисокиот пласман во сингл е 146. место (25 февруари 2008 г.), а во двојки 31. место (12 јануари 2009 г.). За време на кариерата заработил 821.902 долари.

Вемиќ почнал во 2007 започнал на 386 место, 170 позиции пониско од почетокот на 2006 година. Во 2007 година имал успех на тениски турнири од сите нивоа - од фјучрс, преку предизвикувачи до АТП турнири. Две полуфиналиња и едно финале на фјучрс турнири, квалификации на 3 АТП турнири и квалификации во предизвикувач од највисоко ниво го вратиле меѓу најдобрите 300 тенисери во светот во средината на април. После тоа, тој стигнал до полуфиналето на предизвикувачите на Бермуди во април и се квалификувал за главниот ждреб на Отвореното првенство на Франција во мај, каде загубил во четири сета од Јанко Типсаревиќ. Во август истата година, тој стигнал до полуфиналето и финалето на два предизвикувачи, по што се вратил во топ 200 за прв пат од 2004 година.

Во текот на 2008 година. Вемиќ се натпреварувал во Светскиот тимски тенис англиски: World TeamTennis) лига со тимот на Канзас Сити Експлорер. Тој исто така освоил пет челинџерски турнири во конкуренција на двојки, а неговите најголеми успеси таа година биле полуфиналето на Ролан Гарос[1] и четвртфиналето на УС Опен во пар со Бруно Соарес.[2] Со Флавија Пенете се пласирал и во четвртфиналето на УС Опен во конкуренција на мешани двојки.[3]

Во текот на 2009 година често менувал партнери во двојки. Играл со Новак Ѓоковиќ, Иво Карловиќ, Џејми Марија, Миша Зверев, Томаш Бердих. Најдобри резултати таа година му биле четвртфиналето на турнирот од серијата АТП 250, но и четвртфиналето на Мастерсот во Мадрид со Новак Ѓоковиќ.[4]

Во 2010 година го одбележале пласманот во полуфиналето на Австралија опен со Иво Карловиќ, каде биле поразени од Ненад Зимоњиќ и Даниел Нестор со резултат 6:4, 6:4.[5] Меѓу позначајните резултати се: четвртфиналето на Индијан Велс и Србија Опен и полуфиналето во Ница.

Во текот на својата професионална кариера, Вемиќ во неколку наврати бил репрезентативец на Дејвис купот на Србија. Своето деби го имал во 1996 година а односот победи-порази бил 20:9.

Од ноември 2020 година бил назначен за селектор на женската тениска репрезентација на Србија.[6]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Вемиќ во јули 2018 година. се оженил за глумицата и модел Јелена Живановиќ, која во Америка е позната под уметничкото име Илена Волф англиски: Elena V. Wolfe).[7][8][9]

АТП финале[уреди | уреди извор]

Парови: 2 (0: 2)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем турнири (0: 0)
Завршно првенство на сезоната (0: 0)
АТП Мастерс 1000 (0: 0)
АТП 500 (0: 0)
АТП 250 (0: 2)
Финале по подлога
Тврда (0:1)
Земја (0:1)
Трева (0:0)
Финале по локација
Отворено (0: 2)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Финалист 1. 1 август 1999 година Кицбиел, Австрија Земја Шпанија Алекс Калатрава Крис ХагардШведска Питер Ниборг
3: 6, 7: 6 (7: 4), 6: 7 (4: 7)
Финалист 2. 11 август 2008 година Лос Анџелес, САД Тврда Тревис Парот Индија Рохан БопанаЕрик Буторак
6: 7 (5: 7), 6: 7 (5: 7)

Финале на АТП Челинџер и ИТФ фјучерс[уреди | уреди извор]

Индивидуални: 12 (3: 9)[уреди | уреди извор]

Легенда
Предизвикувачи (1: 5)
Фјучерси (2: 4)
Финале по подлога
Тврда (1: 6)
Земја (2: 2)
Трева (0:1)
Тепих (0: 0)
Финале по локација
Отворено (3: 9)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Противници Резултат
Победник 1. 28 септември 1997 година Скопје, Македонија Земја Австрија Клеменс Тримел 6: 3, 6: 7, 6: 3
Финалист 1. 2 март 2003 година Харлинген, САД, Ф5 Тврда САД Хантли Монтгомери 4: 6, 7: 6 (7: 4), 5: 7
Победник 2. 25 мај 2003 година Тампа, САД, Ф12 Земја Парагвај</img> Франциско Родригес 6: 1, 6: 4
Победник 3. 19 октомври 2003 година Лабок, САД, F28 Тврда Бразил Бруно Соарес 6: 7 (5: 7), 7: 6 (7: 3), 6: 3
Финалист 2. 26 октомври 2003 година Арлингтон, САД, F29 Тврда АргентинаХуан-Пабло Гусман 3: 6, 5: 7
Финалист 3. 12 јуни 2004 година Форест Хилс, САД Трева САДЏастин Гимелстоб 6: 7 (7: 9), 2: 6
Финалист 4. 14 мај 2005 г Форест Хилс, САД Земја САДЏејмс Блејк 3: 6, 4: 6
Финалист 5. 21 јануари 2007 година Северен Мајами Бич, САД, Ф2 Тврда МексикоБруно Ечагарај 2: 6, 7: 6 (7: 5), 5: 7
Финалист 6. 12 август 2007 година Бингемтон, САД Тврда ШведскаТомас Јохансон 4: 6, 6: 7 (7: 9)
Финалист 7. 23 септември 2007 година Лабок, САД Тврда Роберт Смитс 3: 6, 6: 7 (7: 9)
Финалист 8. 13 јануари 2008 година Весли Чапел, САД, Ф1 Тврда ИндијаСомдев Деварман 6: 4, 4: 6, 4: 6
Финалист 9. 4 мај 2008 година Тунис, Тунис Земја БразилТомаж Белучи 2: 6, 4: 6

Настап на турнири во поединечна конкуренција[уреди | уреди извор]

Предлошка:Тенис-легенда-M

Година 1996. 1997. 1998. 1999. 2000. 2001. 2002. 2003. 2004. 2005. 2006. 2007. 2008. 2009. 2010. 2011. О/И Поб:пор %
ОП Австралија Н КВ1 Н КВ3 Н КВ1 Н 0 / 0 0:0 0%
Франција Ролан Гарос Н КВ1 Н КВ1 КВ1 КВ1 КВ2 Н 0 / 1 0:1 0%
Вимблдон Н КВ1 Н КВ2 Н КВ1 КВ1 КВ2 КВ2 КВ1 Н 0 / 0 0:0 0%
САД ОП САД Н КВ1 Н КВ1 КВ1 КВ1 Н КВ2 КВ1 Н 0 / 0 0:0 0%
Поб:пор на г. с. 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:1 0:0 0:0 0:0 0:0 0 / 1 0:1 0%
Репрезентација
25x25пкс Дејвис куп Г2 Г2 Г2 Г2 Г3 Г2 Г2 Г2 Г2 Г1 Н 0 / 0 11:4 73%
Поб:пор 1:0 0:0 2:2 2:0 3:0 0:2 1:0 1:0 1:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0 / 0 11:4 73%
АТП Мастерс 1000 серија
САД Индијан Велс Н КВ1 Н КВ2 КВ1 Н КВ1 0 / 1 0:1 0%
САД Мајами Н КВ2 Н 0 / 0 0:0 0%
Монако Монте Карло Н КВ2 Н 0 / 0 0:0 0%
Шпанија Мадрид НО Н КВ2 Н 0 / 0 0:0 0%
Италија Рим Н Н 0 / 1 0:1 0%
Поб:пор на м. т. 0:0 0:0 0:1 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:1 0:0 0:0 0:0 0 / 2 0:2 0%
Пласман на крај година 516 224 268 288 480 458 391 237 251 246 386 153 238 828 1510 821.902 $

Награди[уреди | уреди извор]

1995 година

 • Најдобар тенисер во Југославија

1997 година

 • Најдобар тенисер во Југославија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Zimonjić i Nestor u finalu, Vemić i Soares ispali“. Politika. 5. 6. 2008. Посетено на 15. 3. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 2. „Vemić i Soareš poraženi u četvrfinalu US Opena“. Srbija Sport. 3. 9. 2008. Архивирано од изворникот на 15. 03. 2017. Посетено на 15. 3. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 3. „Vemić i Peneta ispali u četvrtfinalu“. RTV. 1. 9. 2008. Посетено на 15. 3. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 4. „Ziki prošao, Đoković/Vemić ispali“. b92. 15. 5. 2009. Посетено на 15. 3. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 5. „AO: Zimonjić i Nestor u finalu!“. b92. 28. 1. 2010. Посетено на 15. 3. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 6. „Vemić selektor najbolje ženske teniske selekcije Srbije“. Sport klub. 25. 11. 2020. Посетено на 27. 11. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 7. „Bivši teniser Dušan Vemić i glumica Jelena Živanović zavetovali se na večnu ljubav“. Hello!. 20. 7. 2018. Архивирано од изворникот на 2018-07-21. Посетено на 1. 8. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Dušan Vemić smuvao glumicu“. Kurir. 2. 10. 2014. Посетено на 1. 8. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 9. „Elena V. Wolfe – Actress“. IMDb. Посетено на 1. 8. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]