Ацетонитрил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ацетонитрил
MeCN.png
Acetonitrile-3D-vdW.png
Назнаки
75-05-8 X mark.svgН
Jmol-3D слики Слика
PubChem 6342
RTECS број AL7700000
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед colorless liquid
Густина 0.786 g/mL liquid
Точка на топење
Точка на вриење
miscible
Растворливост organic solvents
Киселост (pKa) 25
Штетност
EU класификација Flammable, harmful
R-фрази R11, R20/21/22, R36
S-фрази (застарено) (S1/2), S16, S36/37
NFPA 704
NFPA 704.svg
3
2
0
 
Температура на запалување 2 °C
Слични супстанци
Слични nitriles propionitrile, butyronitrile
Слични супстанци acetic acid, acetamide, ethylamine
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Ацетонитрил е органско соединение.

Наводи[уреди | уреди извор]