Прејди на содржината

Џорџ Флојд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џорџ Флојд
Мурал на Флојд во Берлин
Роден(а)Џорџ Пери Флојд Помладиот
14 октомври 1973
Фејетвил, Северна Каролина,  САД
Починал(а)25 мај 2020(2020-05-25) (возр. 46)
Минеаполис, Минесота,  САД
НационалностАмериканец
Други имињаБиг Флојд (Големиот Флојд)
Занимање
 • камионџија
 • обезбедување
 • рапер
Родно местоХјустон, Тексас,  САД
Деца5

Џорџ Пери Флојд Помладиот (Фејетвил, 14 октомври 1973Минеаполис, 25 мај 2020) — Афроамериканец, убиен за време на апсење по пријава за наводно пуштање во промет фалсификувана банкнота од 20 долари во Минеаполис. Полицаецот Дерек Шовин (белец по раса), го стискал вратот на Флојд со коленото скоро осум минути.[note 1][2] По неговата смрт, протестите против полициското насилство кон црнците брзо се рашириле низ САД, но и на меѓународно ниво.[3]

Флојд пораснал во Хјустон, Тексас. Играл американски фудбал и кошарка низ средно училиште и колеџ. Тој имал неколку работни места, а исто така бил и хип-хоп уметник и учител во својата верска заедница. Помеѓу 1997 и 2005 година, бил осуден за осум кривични дела; во 2009 година, прифатил договор за спогодба за отежнат грабеж во 2007 година, издржувајќи четири години затвор.[4] Во 2014 г., Флојд се преселил во областа Минеаполис, наоѓајќи работа како камионџија и обезбедување. Во 2020 година, тој ја загубил својата безбедносна работа за време на пандемијата КОВИД-19.

Ран живот и образование

[уреди | уреди извор]

Флојд е роден во Фејетвил, Северна Каролина кај Џорџ Пери и Ларсенија „Сиси“ Џонс Флојд. Тој имал четири браќа и сестри.[5]

Родителите на Флојд се разделиле и, кога тој имал две години, неговата мајка се преселила со децата во јавното домување „Куни Хомес“,[6] познато како Брикс, во Третиот оддел на Хјустон, историско црно маало и едно од најсиромашните области во градот. Флојд бил наречен Пери како дете, но исто така и Големиот Флојд; во средно бил над 183 см, го гледал спортот како средство за подобрување на неговиот живот.

Во средното училиште „Јеитс“, Флојд играл на кошаркарската екипа како крилен центар, и како „тајт-енд" на американската фудбалска екипа, помагајќи им да дојдат до државните првенства во Тексас во 1992 година. Тој дипломирал во 1993 година; во десетто одделение тој исто така бил кокапитен на кошаркарската екипа.

Братот на Флојд стои на местото каде што Флојд е убиен.

Првиот од неговите браќа и сестри што отишол на колеџ, Флојд присуствувал на колеџот на заедницата во Јужна Флорида со две години фудбалска стипендија, а исто така играл и во кошаркарската екипа. Тој се префрлил на Универзитетот „А & М“ во Тексас, Кингсвил во 1995 година, каде исто така играл кошарка пред да се отпише. Пријателите и семејството го нарекувале Пери, и го опишувале како „нежниот џин“.[7][8] Флојд бил 193 см висок и тежок 101 кг.[9]

Подоцнежен живот

[уреди | уреди извор]

Флојд се вратил во Хјустон од колеџ во Кингсвил, Тексас во 1995 година.[10] Почнувајќи од 1994 година, тој настапил како рапер користејќи го сценското име „Биг Флојд“ во хип-хоп групата Screwed Up Click.[2][11] Помеѓу 1997 и 2005 година, Флојд бил осуден на затворска казна осумпати по разни обвиненија, вклучително и поседување на дрога, кражба и злоупотреба.[note 2] Во 2009 година тој бил осуден на пет години затвор за вооружен грабеж во домашен пробив[12][13] и бил пуштен во јануари 2013 година.

По ослободувањето, Флојд се вклучил во Воскресението Хјустон, христијанска црква и министерство, каде што ги поучувал младите.[14] Флојд ѝ помогнал на својата мајка да се опорави после мозочен удар. Тој доставувал оброци и помагал во други проекти со фондацијата „Природа на ангелот“, добротворна организација основана од раперот Тrae tha Truth.[15] После тоа, Флојд се вклучил во министерство што донело мажи од Третиот оддел во Минесота. Целта била да се воспостави програма за црковно работење со цел закрепнување од лекови и услуги за вработување.

Во 2014 година, Флојд се преселил во Минеаполис за да најде работа.[16][17] Тој бил камионџија и обезбедување, и живеел во Парк Сент Луис, Минесота.[18] Во 2017 година, тој снимил видео против насилство од оружја. Од 2017 до 2018 година Флојд бил чувар на објект.[19] Во 2019 година, Џорџ Флојд работел како вратар во ноќниот клуб „Ел нуево родео“, каде полицаецот Дерек Шовин исто така работел надвор од должноста како службеник за безбедност.[20] Во 2020 година, Флојд ја загубил својата работа бидејќи бил засегнат од пандемијата КОВИД-19.[21] Тој април, Џорџ Флојд го фатил вирусот, но се опоравил по неколку недели.[5]

Флојд имал пет деца, вклучувајќи две ќерки (6 и 22 години за време на неговата смрт) во Хјустон и возрасен син во Брајан, Тексас.[22][23][24] Поранешната сопруга живеела во Хјустон со неговата најмала ќерка.[25] Тој исто така имал и двајца внуци.[5] Одговор на GoFundMe-фондацијата за да ги ослободи трошоците за погребот на Флојд и да му користи на неговото семејство, го соборило рекордот на страницата за број на поединечни донации.[26]

Кочијата го носи сандакот на Флојд кај неговиот погреб во Пирленд, Тексас, 9 јуни

На 25 мај 2020 година, Флојд бил уапсен откако наводно донел фалсификувана банкнота од 20 долари кај продавница во соседството Паудерхорн Парк во Минеаполис.[27] Тој починал откако Дерек Шовин, полицаец (белeц по раса), го притиснал своето колено на вратот на Флојд скоро осум минути, за време на апсењето.[note 3] Флојд бил со лисици,[28][29][30] легнат долу на улицата, додека двајца други полицајци дополнително го воздржувале Флојд, а четвртиот спречил да доаѓаат гледачи блиску.[31][32] За последните три од тие минути, Флојд бил неподвижен и немал пулс,[note 4][33] но полицајците не се обиделе да го оживеат. Шовин го задржал коленото на вратот на Флојд додека да пристигнат медицинските техничари за итни случаи. Официјалниот извештај за аутопсија ја класифицирал смртта на Флојд како убиство, што се препишувало на кардиопулмонално апсење предизвикано од потчинетост и воздржаност.[34][35][36] Втората аутопсија, нарачана од семејството на Флојд и извршена од Мајкл Баден (лекар, патолог), без пристап до разни примероци од ткиво и течности, открил дека „доказите се во согласност со механичката асфиксија (гушење) како причина“ на смртта, при што компресијата на вратот го ограничувало протокот на крв во мозокот, и компресијата на грбот што го ограничувало дишењето.[27] Некои експерти ја теоретизирале положбената асфиксија.[37]

По смртта на Флојд, протести се одржувале на глобално ниво против употребата на прекумерна сила од полициските службеници против црните осомничени и недостигот на полициска одговорност. Протестите започнале во Минеаполис, ден по неговата смрт, и се развиле во над 400 градови низ сите 50 држави во САД и на меѓународно ниво.[38][39]

Меморијали и наследство

[уреди | уреди извор]

Биле одржани неколку меморијални услуги. На 4 јуни 2020 година, во Минеаполис се одржало меморијална служба за Флојд, каде Ал Шарптон ја доставил еулогијата.[7][40] Услугите биле планирани во Северна Каролина со јавен преглед и приватна служба на 6 јуни и во Хјустон на 8 и 9 јуни.[41] Флојд бил погребан покрај неговата мајка во Пирленд, Тексас.[42][43][44]

Надворешни видеоснимки
George Floyd Memorial Service in Minneapolis, June 4, 2020, C-SPAN
George Floyd Funeral Service in Houston, June 9, 2020, C-SPAN
Оддавања почит надвор од „Cup Foods“, каде Флојд умрел.

Колеџи и универзитети што создале стипендии во име на Флојд вклучуваат: Северен централен универзитет (кој бил домаќин на меморијалната служба за Флојд),[45][46] Алабама стејт, Универзитет Оуквуд,[47][48] Државниот универзитет Мисури, Универзитет Југоисток Мисури, Универзитетот Охајо,[49][50][51] Државниот колеџ Буфало, Копер Маунтен колеџ,[52][53] и други.[54] Среде протестите на национално ниво поради убиството на Флојд, извршниот директор на Netflix, Рид Хестингс и неговата сопруга Пети Квилин направиле донација од 120 милиони американски долари за еднаква поделеност меѓу колеџот Морехаус, колеџот Спелман и Фондот на колеџ „Обединети негро“.[55] Донацијата била најголемата досега направена во историските црни колеџи и универзитети.[56] Уличните уметници на глобално ниво создале мурали во чест на Флојд. На сликите бил вклучен Флојд како дух во Минеаполис, како ангел во Хјустон и како светец кој плаче крв во Неапол. Фреска на Меѓународниот Ѕид во Белфаст нарачана од Фестивал на народот (Féile a Phobail) и посета на Западен Белфаст (Fáilte Feirste Thiar) има голем портрет на Флојд над платото на кој се гледа како Шовин клекнува на вратот на Флојд, додека тројцата други офицери ги свртуваат грбовите и секој ги покрива очите, ушите или устата во согласност со трите мудри мајмуни („Не гледај зло, не чуј зло, не зборувај зло“).[57][58][59] До 6 јуни биле создадени мурали во многу градови, вклучувајќи ги Манчестер, Далас, Мајами, Идлиб, Лос Анџелес, Најроби, Оукленд, Стромбек-Бевер, Берлин, Пенсакола и Ла Меса.[60][61]

Смртта на Флојд била видно прикажана во „Економист“, со тоа што на хартијата водело посмртница, повеќе написи и бројни писма на читателот, што на крајот го направило наследството од неговата смрт како насловна приказна на 13 јуни.[62] Пишувало дека неговото наследство „е богато ветување за социјални реформи.“[63]

 1. „Prosecutors say officer had knee on George Floyd's neck for 7:46 rather than 8:46“. Los Angeles Times. Associated Press. June 18, 2020. Архивирано од изворникот June 23, 2020. Посетено на June 23, 2020.
 2. 2,0 2,1 „Murder charges filed against all four officers in George Floyd's death as protests against biased policing continue“. The Washington Post (англиски). 3 June, 2020. Посетено на 6 July, 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 3. „Кој беше Џорџ Флојд: „Нежниот џин". Машки магазин (мк). Архивирано од изворникот 2020-07-22. Посетено на 2020-07-22.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „EXCLUSIVE: Investigating George Floyd's Criminal Record“. Snopes.com (англиски). Посетено на 2020-07-23.
 5. 5,0 5,1 5,2 Vagianos, Alanna (9 јуни 2020). 'He's Gonna Change The World': George Floyd's Family Remembers The Man They Lost“. HuffPost (англиски). Архивирано од изворникот 11 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 6. Henao, Luis Andres; Merchant, Nomaan; Lozano, Juan; Geller, Adam (11 јуни 2020). „A long look at the complicated life of George Floyd“. chicagotribune.com. Архивирано од изворникот 17 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 7. 7,0 7,1 Wallace, Danielle (4 јуни 2020). „Hundreds, including Al Sharpton, Eric Garner's mom, mourn at George Floyd memorial in Minneapolis“. Fox News (англиски). Архивирано од изворникот 4 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 8. Mee, Emily (7 јуни 2020). „Who was George Floyd? The 'gentle giant' who was trying to turn his life around“. Sky News (англиски). Архивирано од изворникот 4 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 9. „Hennepin County ME Autopsy Report“ (PDF). Hennepin County. 1 јуни 2020. Архивирано од изворникот 4 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 10. Lance Scott Walker (2019). Houston Rap Tapes: An Oral History of Bayou City Hip-Hop. University of Texas Press. стр. 83. ISBN 9781477317938. Архивирано од изворникот 4 јуни 2020. Посетено на 4 јуни 2020.
 11. Greene, David; Tanis, Fatma; Rezvani, Arezou (10 јуни 2020). „Houston's Hip-Hop Scene Remembers George Floyd“. NPR.org (англиски). Архивирано од изворникот 11 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 12. Toone, Stephanie (3 јуни 2020). „George Floyd, man killed in Minneapolis police encounter, had started new life in Minnesota“. The Atlanta Journal-Constitution (English). Архивирано од изворникот 28 мај 2020. Посетено на 22 јули 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 13. Walters, Joanna (29 мај 2020). „An athlete, a father, a 'beautiful spirit': George Floyd in his friends' words“. The Guardian. Архивирано од изворникот 3 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 14. Shellnutt, Kate (5 јуни 2020). „George Floyd Left a Gospel Legacy in Houston“. Christianity Today. Архивирано од изворникот 1 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 15. Kantor, Wendy Grossman (10 јуни 2020). „Years Before George Floyd Cried Out for Late Mom in Final Moments, He Nursed Her After Stroke“. PEOPLE.com (англиски). Архивирано од изворникот 11 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 16. Toone, Stephanie (29 мај 2020). „Floyd's brother tearfully asked for justice and peace following the 46-year-old bouncer's death Thursday“. Atlanta Journal-Constitution. Associated Press. Архивирано од изворникот 28 мај 2020. Посетено на 22 јули 2020. George Floyd moved to Minneapolis a few years ago from his native Houston, Texas, seeking new opportunities, following some close friends who had done likewise, and found jobs in the Minnesota city.
 17. Evelyn, Kenya (3 јуни 2020). 'I miss him': George Floyd's daughter speaks out for first time“. The Guardian. Архивирано од изворникот 5 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020. Таа додаде дека Флојд бил добар татко кој сакал неговата ќерка „да го има најдоброто“.
 18. „George Floyd was killed on May 25“. The Economist. 4 јуни 2020. Архивирано од изворникот 4 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020. Тој сакал да биде вратар. Неговиот редовен став беше во Латинското бистро во Конга на Источен Хенепин, уште еден мексиканско-латино зглоб со јадење и танцување.
 19. Raddatz, Kate (7 јуни 2020). „Friends, Colleagues Remembering George Floyd's Work With Salvation Army“. CBS Local. Архивирано од изворникот 9 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 20. „George Floyd and Derek Chauvin worked at same club and May have crossed paths, owner says“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 21. Richmond, Todd (28 мај 2020). „George Floyd had started a new life in Minnesota before he was killed by police“. Boston Globe. Архивирано од изворникот 28 мај 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 22. Ortiz, Jorge L.; Hertel, Nora G.; Emert, Mark (4 јуни 2020). 'He was like the general': Mourners grieve George Floyd at Minneapolis memorial service“. USA Today. Архивирано од изворникот 8 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 23. Ellis, Nicquel Terry; Davis, Tyler J. (28 мај 2020). „George Floyd remembered as 'gentle giant' as family calls his death 'murder'. Milwaukee Journal Sentinel. Архивирано од изворникот 4 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 24. "George Floyd's son joins Texas protesters in peaceful demonstration Архивирано на 4 јуни 2020.," KTRK-TV, (a local ABC News affiliate), 22 јули 2020.
 25. Pereira, Ivan. „Family members, dignitaries honor George Floyd at funeral service in Houston“. ABC News (англиски). Архивирано од изворникот 11 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 26. Parke, Caleb (5 јуни 2020). „George Floyd GoFundMe surpasses $13 million, breaks donation record“. Fox News (англиски). Архивирано од изворникот 12 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 27. 27,0 27,1 Furber, Matt; Burch, Audra D. S.; Robles, Frances (29 мај 2020). „George Floyd Worked With Officer Charged in His Death“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Архивирано од изворникот 30 мај 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 28. Brooks, Jennifer (May 28, 2020). „George Floyd and the city that killed him“. Star Tribune. Архивирано од изворникот May 28, 2020. Посетено на May 29, 2020. Down the road, people were Marching and mourning Floyd, whose irreplaceable life ended after an arrest face-down on the asphalt of E. 38th Street.
 29. „Complaint – State of Minnesota v. Derek Michael Chauvin (PDF). Minnesota District Court, Fourth Judicial District, File No. 27-CR-20-12646. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот (PDF) на 30 мај 2020.
 30. Silverman, Hollie (29 мај 2020). „Floyd was 'non-responsive' for nearly 3 minutes before officer took knee off his neck, complaint says“. CNN. Архивирано од изворникот 30 мај 2020. Посетено на 22 јули 2020. Шовин го имаше коленото на вратот на Флојд вкупно 8 минути и 46 секунди, и 2 минути и 53 секунди откако Флојд не реагираше, се вели во жалбата.
 31. Mannix, Andy (26 мај 2020). „What we know about Derek Chauvin and Tou Thao, two of the officers caught on tape in the death of George Floyd“. Star Tribune. Архивирано од изворникот 27 мај 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 32. „Officer Charged With George Floyd's Death as Protests Flare“. The New York Times. Associated Press. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 6 јуни 2020. Посетено на 6 јуни 2020.
 33. „Complaint – State of Minnesota v. Derek Michael Chauvin (PDF). Minnesota District Court, Fourth Judicial District, File No. 27-CR-20-12646. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот (PDF) на 30 мај 2020.
 34. „Hennepin County ME Autopsy Report“ (PDF). Hennepin County. 1 јуни 2020. Архивирано од изворникот 4 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 35. „George Floyd death was homicide, says updated medical examiner's report“. www.abc.net.au (англиски). 1 јуни 2020. Архивирано од изворникот 2 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 36. Hennepin County Medical Examiner (1 јуни 2020). "јануари 2020.pdf Floyd, George Perry". Соопштение за печат.  посет. 22 јули 2020 г[мртва врска]
 37. Wagner, Grace Hauck and Dennis. „George Floyd death: Experts say knee-to-neck restraint is dangerous, but Minneapolis allows it“. USA TODAY (англиски). Архивирано од изворникот 1 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 38. Murphy, Esme (26 мај 2020). 'I Can't Breathe!': Video Of Fatal Arrest Shows Minneapolis Officer Kneeling On George Floyd's Neck For Several Minutes“. KSTP-TV. Архивирано од изворникот 26 мај 2020. Посетено на 22 јули 2020. While lying facedown on the road, Floyd repeatedly groans and says he can't breathe.
 39. Donaghue, Erin (29 мај 2020). „Mayor makes emotional call for peace after violent protests: 'I believe in Minneapolis'. CBS News. Архивирано од изворникот 29 мај 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 40. Ling, Thomas (6 јуни 2020). „How to watch the George Floyd memorial online and on TV“. Radio Times. Архивирано од изворникот 24 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 41. Burke, Minyvonne (6 јуни 2020). „George Floyd memorial in North Carolina as sheriff's officers escort his body“. NBC News (англиски). Посетено на 22 јули 2020.
 42. Lozano, Juan A.; Merchant, Nomaan (8 јуни 2020). „Floyd's casket arrives at Houston church for public viewing“. AP News. Архивирано од изворникот 8 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 43. Croft, Jay (9 јуни 2020). „Mourners visit George Floyd's casket in Houston to pay respects“. CNN. Архивирано од изворникот 8 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 44. „George Floyd's Body Returns To Houston For Memorial Service, Funeral“. CBS News. 7 јуни 2020. Архивирано од изворникот 7 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 45. Nietzel, Michael T. (4 јуни 2020). „A University President Challenges Every College In America To Fund A George Floyd Memorial Scholarship“. Forbes (англиски). Архивирано од изворникот 4 јуни 2020. Посетено на 22 јуни 2020.
 46. Torres, Ella (4 јуни 2020). „George Floyd memorial updates: Floyd's brother says 'he touched so many people's hearts'. ABC News (англиски). Архивирано од изворникот 4 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 47. Russell, Lois G. (4 јуни 2020). „ASU Establishes George Floyd/Greg Gunn Memorial Scholarship | Alabama State University“. www.alasu.edu. Архивирано од изворникот 5 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 48. Mullins, Maquisha Ford (4 јуни 2020). „Answering the Challenge: Oakwood Establishes George Floyd Scholarship“. Oakwood University News (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-08-19. Посетено на 22 јули 2020.
 49. Ogle, Nikki (5 јуни 2020). „Missouri State University planning scholarship named after George Floyd“. www.ky3.com (english). Архивирано од изворникот 6 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 50. „President Nellis and Vice President Secuban announce George Floyd Memorial Scholarship Fund“. www.ohio.edu. Архивирано од изворникот 24 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 51. „George Floyd Memorial Scholarship Established at Southeast“. news.semo.edu. Посетено на 22 јули 2020.
 52. „Scholarship created in George Floyd's name“. wqad.com (англиски). Архивирано од изворникот 24 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 53. „Copper Mountain College announces George Floyd Scholarship Fund“. z1077fm.com (англиски). 6 јуни 2020. Архивирано од изворникот 24 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 54. „12 other universities join North Central in creating a George Floyd Memorial Scholarship“. FOX 9 (англиски). 11 јуни 2020. Архивирано од изворникот 11 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 55. Togoh, Isabel. „Netflix CEO Reed Hastings Donates $120 Million To HBCUs: 'We Hope This Will Help More Black Students Follow Their Dreams'. Forbes. Посетено на 22 јули 2020.
 56. St. Amour, Madeline. „Netflix CEO Donates Millions to HBCUs“. Архивирано од изворникот 18 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 57. 'Black Lives Matter' mural solidarity with family of George Floyd“. Архивирано од изворникот 24 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020 – преку www.facebook.com.
 58. Jonathan Jones (June 5, 2020). „Ghost, angel, martyr: the brutal brilliance of George Floyd murals from Syria to Belfast“. The Guardian. Архивирано од изворникот 5 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 59. Adam Jeffery , Hannah Miller (5 јуни 2020). „Murals of George Floyd emerge around the world“. CNBC. Архивирано од изворникот 24 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 60. 'Positive revolution.' Miami artist paints mural in Overtown of Floyd, Taylor, Kaepernick“. Архивирано од изворникот June 6, 2020. Посетено на June 6, 2020.
 61. Steele, Austin; Almond, Kyle (6 јуни 2020). „George Floyd murals are popping up all over the world“. CNN. Архивирано од изворникот 24 јуни 2020. Посетено на 22 јули 2020.
 62. „How George Floyd's death reverberates around the world“. The Economist. ISSN 0013-0613. Посетено на 2020-07-12.
 63. „The power of protest and the legacy of George Floyd“. The Economist. ISSN 0013-0613. Архивирано од изворникот 2020-07-22. Посетено на 2020-07-22.
 1. Првичната кривична пријава дала време како 8:46, што честопати го цитирале демонстрантите и медиумите. Обвинителите подоцна го поправиле ова на 7:46.[1]
 2. Во 1997 година, на 23-годишна возраст, Флојд беше уапсен за давање помалку од еден грам кокаин на друго лице, и осуден на шест месеци затвор. Следната година, Флојд беше уапсен двапати за кражба, доби казни од 10 месеци и 10 дена, соодветно. Во 2001 година, Флојд беше уапсен и осуден на 15 дена затвор за неуспехот да му го даде на полицискиот службеник своето име, адреса или датум на раѓање. Помеѓу 2002 и 2005 година, тој беше уапсен уште четири пати: двапати за поседување помалку од еден грам кокаин, еднаш за давање помалку од еден грам кокаин на некој друг и еднаш за кривично дело. Тој беше осуден на затвор во траење од околу 30 месеци за овие четири кривични дела.
 3. 7:46 не 8:46
 4. 3 минути

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]