Netflix

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нетфликс

Netflix, Inc. (се чита: Нетфликс) — американска компанија за разонода, како и стриминг-сервис за филмови и ТВ-серии. Основана е на 29 август 1997 г. од Рид Хејстингс и Марк Рендолф. Седиштето се наоѓа во Лос Гатос, Калифорнија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pogue, David (2007-01-25). „A Stream of Movies, Sort of Free“. The New York Times. 0362-4331. Архивирано од изворникот на 2016-03-22. Посетено на 2017-04-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Netflix Уредете го ова на Википодатоците— официјалната страница