Џамија (Сушица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија во Радово
Sušica mosque (1).jpg
Основни податоци
МестоСушица, Општина Босилово
ПрипадностИслам
ЕпархијаНово Село
Духовно-организациски статусво рушевини
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиска архитектура
Особености
Минариња1
Материјаликамен
тула

Џамијата во Сушевомуслимански објект кој се наоѓа во селото Сушица, Општина Босилово.

Објектот бил изграден по доаѓањето на Османлиите на овие простори и како активен храм се задржал до нивното иселување по крајот на Балканските војни. Денеска муслиманскиот храм е во рушевини, освен неговото минаре.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]