КК Работнички

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
КК Работнички
лого на КК Работнички
Цело име Кошаркарски Клуб Работнички
Основан 1946; пред 68 години (1946)
Распаднат /
Арена Сала Градски Парк
Локација Скопје
Тимски бои црвена и бела
Претседател Ѓорѓи Аврамчев
Главен тренер Марин Докузовски
Титули 14 Прва кошаркарска лига
8 Куп на Македонија
Лига Прва лига
2013/14 2. Место
Официјално веб-место
Дресови
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}

КК Работнички е македонски кошаркарски клуб од Скопје, Македонија. Клубот е освојувач на 14 првенствени титули и 8 куп титули. Домашен терен на клубот е салата "Градски Парк".

Историја[уреди]

Кошаркарскиот клуб Работнички е основан во 1946 како дел од "ЖСД Работнички" и е најстар кошаркарски клуб во Македонија. Работнички е основан благодарение на Славко Матовски кој „собрал“ група млади ентузијасти и ги подучувал за тајните на овој спорт. Од основањето на клубот повеќе години машката екипа на Работнички (Славко и Никола Матовски, Лазаревиќ, Луковски – Аџија, Христовски, Стојановски, Димовски, Стефан и Тошо Тодоровски, Димовски, Атанасовски…) се обидуваше да се пласира во елитната Југословенска кошаркарска лига и клубот освојува 7 шампионски титули шампион на Македонија 1947,1948,1949,1950,1951,1952 и 1953 година. Во 1953 година тоа и му успеа. Работнички се натпреваруваше во Првата сојузна лига – Исток, но само една сезона. Од тоа време вреди да се напомни и третото место на Државното младинско првенство во 1957 година. Се раѓаше нова генерација (Књазев, Фишиќ, Н.Матовски, Дрнков, Мастен, Мировски, Лечиќ…) која го освои шампионатот на Македонија по 8ми пат вo 1961 година и дури во 1964 година се избори за правото да членува повторно во елитната Прва сојузна лига. Во Првата сојузна југословенска кошаркарска лига екипата на Работнички играше постојано од 1965 година до распаѓањето на Југославија. Од 1963 година до 1970 година за репрезентацијата на поранешна Југославија настапуваа Ј.Луковски и С.Андоновски, а во периодот од 1970 до 1977 година: Боцевски, Радосављевиќ, Георгиевски, Ковачевиќ и Радуловиќ, а Благоја Георгиевски е еден од најистакнатите спортисти на Македонија и еден од ретките македонски спортисти кој ја носи највисоката спортска титула – заслужен спортист на поранешна Југославија. Во сезоната 1975-1976 година стигнал до полуфиналето на Европскиот Куп на Победниците на Куповите.

По распаѓањето на Југославија дојде и до распаѓање на Првата југословенска кошаркарска лига, а кошаркарските клубови од Републиката своите натпревари ги продолжија во рамките на Републиката. Во државното првенство во 1992/93 од двете кошаркарски лиги – Исток и Запад првите четири екипи од двете групи го обезбедија учеството во Првата мак-партнер кошаркарска лига. Во рамките на оваа лига екипата на Работнички е до денес апсолутен фаворит. Од независноста клубот го менува името во зависност од неговиот спонзор, од оформувањето на Првата лига (1992) па се до 1999 година клубот настапува како КК Годел Работнички, под покровителство на "Годел" клубот освојува седум првенствени титули и три куп титули. Во сезоната 1999/00, Работнички е без генерален спонзор и за првпат откога постои македонска Прва лига, Работнички не освоил титула каде во финалето изгубил од Николферт Гостивар. Како нов спонзор на клубот доаѓа "Фершпед" во сезоната 2000/01 со кој како главен спонзор се до 2009 година клубот освојува седум првенствени титули и четири куп титули. Oд сезоната 2009/10 година Работнички останува без генерален спонзор. Во сезоната 2010/11 нов генерален спонзор на клубот е "КУБУС", при што го освоиле купот додека во првенството биле вицешампиони, но по две сезони Кубус си замина. Од сезоната 2011/12 се до денес, главен спонзор на клубот е Општина Центар и во сезоната 2012/13 кошаркарскиот клуб Работнички се трансформираше во А.Д. Во сезоната 2013/2014 во првенството биле вицешампиони.

Од постоењето на КК Работнички до денес низ овој Клуб продефилирале голем број кошаркари кои, секој на свој начин, дадоа придонес во развивањето на кошаркарскиот спорт во Македонија и влијаеле на успехот на КК Работнички.

Постигнувања[уреди]

Сезона 2013/2014[уреди]

Составот на Работнички за сезоната 2013/2014

број име висина цм позиција година држава претходен клуб
6 Дарко Соколов 190 Б 1986 Македонија Македонија Фени Индустри
15 Душан Кнежевиќ 207 Ц 1980  Србија КК Конкордија
23 Раде Џамбиќ 188 Б 1980  Србија КК Крајова
4 Горан Икониќ 196 Б 1980  Босна и Херцеговина КК Галичина
11 Владимир Брчков 200 К 1989 Македонија Македонија Фени Индустри
24 Јане Петровски 181 Б 1987 Македонија Македонија МЗТ Аеродром
13 Вилијам Колман 206 Ц 1988 Flag of the United States.svg САД Будучност
5 Бариша Красиќ 203 Ц 1978  Босна и Херцеговина КК Ета
8 Димитар Мираковски 177 Б 1981 Македонија Македонија Кожув
10 Марко Симоновски 192 К 1989 Македонија Македонија Фени Индустри
40 Синиша Аврамовски 209 Ц 1985 Македонија Македонија Лирија
12 Марјан Ѓуров 201 К 1980 Македонија Македонија Фени Индустри
7 Стефан Крстевски 190 Б 1993 Македонија Македонија Ангели Скопје
12 Слободан Булатовиќ 1994 Македонија Македонија Фени Индустри
23 Руди Мбемба 184 Б 1987  Шведска КК 08
7 Александар Димитровски 193 Б 1980 Македонија Македонија Кожув

Сезона 2014/2015[уреди]

Во јули 2014 година, поранешниот кошаркар, Александар Димитровски бил назначен за нов спортски директор на клубот.[1] Претходно, по завршувањето на сезоната, клубот го напушти тренерот Емил Рајковиќ.[2]На местото на Емил Рајковиќ, дојде Марин Докузовски.[3]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]