Куп на Македонија во кошарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Моментална сезона или издание:
Куп на Македонија во кошарка 2015
Спорт Кошарка
Основана 1992
Број на екипи 8
Држава Македонија
Тековен првак Работнички (9та титула)
Најмногу титули Работнички (9 титули)
Основач КФМ
Портал basketball.org.mk

Куп на Македонија во кошарка е второто најквалитетно натпреварување во Македонија. Во ова натпреварување најмногу титули има Работнички со 9 трофеи, кој воедно е и моментален шампион.

Претходни шампиони[уреди]

Сезона Шампион Резултат Второ место Полуфиналисти
1993 Годел Работнички 106-84 Кочани Деликатес
1994 Годел Работнички 81-49 МЗТ Аеродром
1995 Кочани Деликатес 64-61 МЗТ Аеродром
1996 МЗТ Аеродром 69-64 Годел Работнички
1997 МЗТ Аеродром 92-86 Тиквеш Кавадарци
1998 Годел Работнички 80-78 Орка Кавадарци
1999 МЗТ Босс Аеродром 78-73 Никол Ферт
2000 МЗТ Аеродром 68-66 Годел Работнички
2001 Никол Ферт 72-65 Фершпед Работнички Куманово и МЗТ Аеродром 2000
2002 Никол Ферт 88-82 Фершпед Работнички Куманово и МЗТ Аеродром 2000
2003 Фершпед Работнички 70-68 МЗТ Аеродром 2000 Балкан Стил и Вардар Империјал
2004 Фершпед Работнички 87-73 Неметали Огражден Вардар Осигурување и МЗТ Аеродром 2000
2005 Фершпед Работнички 73-71 Вардар Осигурување МЗТ Аеродром 2000 и Поло Трејд
2006 Фершпед Работнички 80-78 Вардар Осигурување Тоа Сум Јас и Струмица 2005
2007 Вардар Осигурување 73-66 Струмица 2005 Фершпед Работнички и Карпош Соколи
2008 Фени Индустри 86-83 Струмица 2005 Фершпед Работнички и Свислион Пелистер
2009 Амак СП 77-60 Свислион Пелистер Фени Индустри и Фершпед Работнички
2010 Фени Индустри 81-67 Торус Вардар Осигурување и Овче Поле
2011 Работнички 74-69 МЗТ Аеродром Фени Индустри и Торус
2012 МЗТ Аеродром 84-66 Фени Индустри Торус СЦБТ и Лирија
2013 МЗТ Аеродром 79-71 Куманово Фени Индустри и Кожув
2014 МЗТ Аеродром 76-73 Лирија Кожув и Куманово
2015 Работнички 74-66 Кожув Куманово и МЗТ Аеродром

Освојувачи на медал[уреди]

Место Клуб Победник Година Второ место Година
1. Работнички 9 1993, 1994, 1998, 2003, 2004, 2005, 2006, 2011, 2015 4 1996, 2000, 2001, 2002
2. МЗТ Аеродром 7 1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014 4 1994, 1995, 2003, 2011
3. Фени Индустри 2 2008, 2010 3 1997, 1998, 2012
4. Никол Ферт 2 2001, 2002 1 1999
5. Вардар 1 2007 2 2005, 2006
6. Кочани Деликатес 1 1995 1 1993
7. Амак СП 1 2009 / /
8. Струмица 2005 / / 2 2007, 2008
9.= Кожув / / 1 2015
9.= Лирија / / 1 2014
9.= Куманово / / 1 2013
9.= Торус / / 1 2010
9.= Пелистер / / 1 2009
9.= Неметали Огражден / / 1 2004
  • со задебелени букви се моменталните учесници на Првата Лига
  • со коси букви се распаднатите клубови

Индивидуална статистика[уреди]

Најкорисен играч на финалето[уреди]

Сезона МВП на финалето
Куп на Македонија во кошарка 1993
Куп на Македонија во кошарка 1994
Куп на Македонија во кошарка 1995
Куп на Македонија во кошарка 1996
Куп на Македонија во кошарка 1997
Куп на Македонија во кошарка 1998
Куп на Македонија во кошарка 1999
Куп на Македонија во кошарка 2000 Ѓорѓи Књазев
Куп на Македонија во кошарка 2001 Будимир Јоловиќ
Куп на Македонија во кошарка 2002 Тодор Гечевски
Куп на Македонија во кошарка 2003 Ѓорѓи Чековски
Куп на Македонија во кошарка 2004 Тодор Гечевски
Куп на Македонија во кошарка 2005 Диме Тасовски
Куп на Македонија во кошарка 2006 Огнен Стојановски
Куп на Македонија во кошарка 2007 Карлос Морбан
Куп на Македонија во кошарка 2008 Горан Самарџиев
Куп на Македонија во кошарка 2009 Ефтим Богоев
Куп на Македонија во кошарка 2010 Ефтим Богоев
Куп на Македонија во кошарка 2011 Перо Блажевски
Куп на Македонија во кошарка 2012 Тодор Гечевски
Куп на Македонија во кошарка 2013 Дамјан Стојановски
Куп на Македонија во кошарка 2014 Тодор Гечевски
Куп на Македонија во кошарка 2015 Ѓорѓи Чековски

Играчи со три или повеќе трофеи[уреди]

Забелешка: Оваа табела е нецелосна

Купови Играч Сезони
10 Перо Блажевски 1993, 1994, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2007, 2011
8 Огнен Стојановски 2003, 2004, 2005, 2006, 2010, 2012, 2013, 2014
Марјан Ѓуров 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2015
7 Тони Симиќ 1996, 1997, 2003, 2004, 2005, 2006, 2011
6 Ѓорѓи Чековски 1998, 2003, 2012, 2013, 2014, 2015
Горан Самарџиев 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2010
Тодор Гечевски 2002, 2004, 2012, 2013, 2014, 2015
5 Горан Веселиновски 1998, 2003, 2004, 2005, 2006
4 Ефтим Богоев 2009, 2010, 2011, 2013
Дамјан Стојановски 2007, 2009, 2013, 2014
Александар Димитровски 2003, 2004, 2005, 2011
Бојан Трајковски 2004, 2005, 2006, 2010
Ристе Стефанов 2003, 2004, 2005, 2015
Дејан Вегов 2003, 2005, 2006, 2009
3 Диме Тасовски 2004, 2005, 2006
Дејан Јовановски 1994, 2002, 2006
Игор Михајловски 1996, 1997, 1998
  • Со задебелени букви се активните кошаркари
  • Со коси букви се пензионираните кошаркари

Поврзано[уреди]