КК Фени Индустри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
КК Фени Индустри
лого на КК Фени Индустри
Цело име Кошаркарски Клуб Фени Индустри
Основан 11 јануари 1970; пред 44 години (1970-01-11)
Распаднат /
Арена Сала Јасмин
Локација Кавадарци
Тимски бои портокалова и бела
Претседател
Главен тренер Љупчо Малинков
Титули 3 Прва кошаркарска лига
2 Куп на Македонија
1 БИБЛ
Лига Прва лига
2013/14 плејаут 2ри
Прва Лига 6ти
Официјално веб-место
Дресови
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}

Кошаркарскиот клуб Фени Индустри е македонски кошаркарски клуб, со седиште во Кавадарци. Клубот бил трикратен првак во Првата македонска кошаркарска лига и двократен првак во Купот на Македонија. Своите натпревари, клубот ги игра во спортската сала „Јасмин“ во Кавадарци.

Во својата историја, овој клуб дал многу значајни имиња кои ја афирмирале кошаркарката, градот Кавадарци и Република Македонија. Меѓу нив, најпознати се: Врбица Стефанов, Тодор Гечевски, Ристе Стефанов и Горан Самаџиев.

Историја[уреди]

Создавање[уреди]

Во 1969 година, по иницијатива на И. Каровски, Б. Ивановски, Д. Галапчев, Ж. Клинчаров, Т. Ридов, М. Ацев, Б. Камчев и Р. Прескакулев се формирал кошаркарскиот клуб Тиквеш, кој и официјално постои од 11 јануари 1970. Прв тренер на КК Тиквеш бил професорот Живко Клинчаров, а подоцна како предводници на клубот работеле и Р. Анѓушев, Д. Пецов, Т. Клинчаров, П. Камчевски, О. Тотов и други. Во својот прв официјален настап, Тиквеш го декласирал тимот на "23 Октомври" од Кочани со резултат 102-64. На тој натпревар настапувале: А. Књазев, С. Кировски, М. Спанџов, Б. Петреназов, М. Ацев, К. Спанџов, О. Тотов, Б. Гечевски, П. Камчевски, З. Мукаетов и А. Галапчев. Најголемиот успех, кошаркарите на Тиквеш го постигнале во сезоната 1984/1985, кога го освоиле првото место во Првата македонска републичка лига.

Настапи во Првата македонска лига[уреди]

Во првата сезона на Првата македонска кошаркарска лига, во сезоната 1992/93, КК Тиквеш обезбедил пласман. Клубот си го сменил името и од 1995 до 1997 настапувал како КК Алумни Деком Тиквеш, а потоа во КК Орка Спорт (од 1997 до 1999 година) и повторно во КК Тиквеш (од 1999 до 2002 година).

Во 2005 година, како главен спонзор на клубот влегла компанијата „Фени Индустри“ и поради тоа, клубот го променил името во КК Фени Индустри. Во сезоната 2005/2006, клубот настапувал во Втората лига, каде го освоил второто место и така обезбедил пласман во Првата лига. Во следната сезона 2006/2007, го освоил шестото место во Првата лига, а веќе во сезоната 2007/2008 била освоена двојната круна - шампион на Македонија и освојувач на Купот. Во сезоната 2008/2009, Фени Индустри загубил во финалето против Фершпед Работнички во првенството, додека во купот стигнал до полуфиналето. Сезоната 2009/2010, исто така, била успешна за клубот, кој повторно ја освоил двојната круна. Во сезоната 2010/2011, Фени Индустри ја освоил третата титула во Првата лига, додека во Купот стигнал до полуфиналето. Во сезоната 2011/2012, престанала доминацијата на кавадаречкиот клуб, кој стигнал до финалето во Првата лига и во Купот, каде на двапати загубил од МЗТ Аеродром. Во сезоната 2012/2013, Фени Индустри стигнал до полуфиналето во Лигата и во Купот. Сезоната 2013/2014 била најлоша сезона во поновата историја на клубот, Фени не успеал да обезбеди пласман во Суперлигата со што играл опстанок односно Плејаут, а во Купот стигнале до четвртфинале.

Успеси[уреди]

КК Фени Индустри има забележано неколку успеси, меѓу кои[1]:

Фени Индустри има учествувани и во неколку европски купови, како што е Купот Кораќ.

Состав[уреди]

Во сезоната 2010/11, просечна висина на играчите на Фени Индустри била 196.43 cm, додека просечна старост била 24.12 години. Составот на Фени Индустри за сезоната 2010/11 е[2][1]:

број име висина цм позиција година претходен клуб држава
15 Горан Самарџиев 187 Б 1981 Вардар Македонија Македонија
14 Слободан Михајловски 202 Н/Ц 1982 Вардар Македонија Македонија
6 Дарко Соколов 190 Б 1986 Работинички Македонија Македонија
12 Марјан Ѓуров 201 Н 1980 Вардар Македонија Македонија
12 Атанас Манев 194 Б 1990 јуниорски тим Македонија Македонија
7 Владимир Брчков 200 Н 1989 Торус Македонија Македонија
4 Огнен Стојановски 189 Б 1985 Работнички Македонија Македонија
12 Роберт Димитриевски 196 Н/Б 1991 Пелистер Македонија Македонија
12 Ренато Димитриевски 196 Н/Б 1991 Пелистер Македонија Македонија
9 Павле Николов 188 Б 1992 јуниорски тим Македонија Македонија
8 Војдан Стојановски 194 Б 1987 Напредак Македонија Македонија
10 Диме Тасовски 200 Н 1980 Трепча Македонија Македонија
12 Димитар Делипетров 200 Ц 1992 Овче Поле Македонија Македонија
13 Бошко Јововиќ 205 Н/Ц 1983 Напредак  Србија
11 Душан Кнежевиќ 207 Ц 1980 КК Раднички  Србија
5 Џарид Џамел Фрај 194 Б 1985 Кентаки Бизонс Flag of the United States.svg САД


Во сезоната 2014/2015 тимот го сочинувале: Кемп, Амонс, Кицев, Милков, Самарџиев, Марковски, Караџовски, Радуловиќ, Соколов, Паиќ, Јововиќ, Николов, Манев, Коцев, Китев и Горан Гајовиќ, кој дошол од КК „Игокеа“.[3] [4]

Раководство[уреди]

За сезоната 2014/2015, тренер на клубот бил Љупчо Малинков, а негови помошници биле Атанас Манев и Томче Андоновски. Директор на клубот бил Трајче Попов.[5] [6]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 „Профил на Фени Индустри на eurobasket.com“. http://www.eurobasket.com/team.asp?Cntry=FYR%20Macedonia&Team=1667&Page=1. конс. 22 ноември 2010. 
  2. Играчи на Македонската лига за сезона 2010/11
  3. „Фени ќе се враќа на победничките патеки со нов тим“, Дневник, година XVIII, број 5536, петок, 8 август 2014, стр. 22.
  4. „Фени ангажира Црногорец“, Дневник, година XVIII, број 5542, петок, 15 август 2014, стр. 20.
  5. „Фени ангажира Црногорец“, Дневник, година XVIII, број 5542, петок, 15 август 2014, стр. 20.
  6. „Фени ќе се враќа на победничките патеки со нов тим“, Дневник, година XVIII, број 5536, петок, 8 август 2014, стр. 22.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]