БИБЛ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Моментална сезона или издание:
2014/15 БИБЛ сезона
Balkanska Liga BIBL Logo.jpg
Спорт Кошарка
Основана 2008
Број на екипи 10
Држава Бугарија Бугарија
Македонија Македонија
Црна Гора Црна Гора
Романија Романија
Албанија Албанија
Косово Косово
Континент Фиба Европа (Европа)
Тековен првак Бугарија Левски Софија (2. титула)
Портал http://balkanleague.net

Балканската Лига (англиски: Balkan International Basketball League) позната и како БИБЛ (латиница: BIBL) е мултинационална професионална кошаркарска лига во која се натпреваруваат екипи од Балканот: Македонија, Бугарија, Црна Гора, Романија, Албанија и Косово.

Во март 2015 година, ФИБА Европа ја признала Балканската лига за следната сезона како нејзина членка.[1]

Моментален формат[уреди]

Лигата вклучува три екипи од Црна Гора, по две екипи од Македонија и Косово и по една екипа од Бугарија, Романија и Албанија. Учесниците се поделени во две групи по пет екипи. Првите четири екипи од двете групи обезбедуваат пласман во втората групна фаза. Освојувачите на групите обезбедуваат директен пласман на завршниот турнир, додека екипите кои завршиле од второто до третото место играат во третата фаза која ќе ги одлучи останатите два учесници на Завршниот турнир. Завршниот турнир ќе вклучи два полуфинални натпревари, натпревар за трето место и финале.

Резиме на сезони[уреди]

Сезона Домаќин Шампион Финалист Резултат
2008/09 Бугарија Самоков Бугарија Рилски Спортист Македонија Фершпед Работнички 84–77
2009/10 Бугарија Софија Бугарија Левски Софија Црна Гора Ловќен 77–65
2010/11 Македонија Кавадарци Македонија Фени Индустри Бугарија Рилски Спортист 88–75
2011/12 Израел Ган Нер Израел Хапоел Гилбоа Галил Бугарија Левски Софија 89–84
2012/13 Бугарија Самоков Израел Хапоел Гилбоа Галил Бугарија Левски Софија 87–79
2013/14 Косово Приштина Бугарија Левски Софија Израел Хапоел Гилбоа Галил 75-69

Освојувачи на медал[уреди]

Место Клуб Победник Година Второ место Година
1. Левски Софија 2 2010, 2014 2 2012, 2013
2. Хапоел Гилбоа Галил 2 2012, 2013 1 2014
3. Рилски Спортист 1 2009 1 2011
4. Фени Индустри 1 2011 / /
5.= Ловќен / / 1 2010
5.= Работнички / / 1 2009
  • со задебелени букви се моменталните учесници во БИБЛ Лигата

Наводи[уреди]

  1. FIBA Europe Board confirms the BIBL recognition balkanleague.net 9 март 2015

Надворешни врски[уреди]