Ристе Стефанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ристе Стефанов
Позиција бек
Висина 1,98 м
Тежина кг
Лига Прва македонска кошаркарска лига
Екипа Работнички
Број 13
Роден 30 август 1981 (1981-08-30) (33 г.)
Кавадарци, Македонија
Националност Македонец
Проф. кариера 1998–
Натпрев. историја
Инфо од: 28.02.2015.

Ристе Стефанов (роден во Кавадарци, Република Македонија) е македонски кошаркар и бивш репрезентативец, кој настапува за македонскиот кошаркарски прволигаш Работнички.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој бил соиграч на Перо Антиќ во Лукоил Академик, и заедно го освоиле домашниот шампионат во Бугарија во сезоната 2007/2008, со скор од 40 победи и 0 порази. Тој игра на позицијата на бек.

Клупска хронологија[уреди | уреди извор]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули во Првенството[уреди | уреди извор]

Титули во Купот[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]