Прва македонска кошаркарска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Моментална сезона или издание:
Прва македонска кошаркарска лига 2014/15
Logo of the Macedonian Basketball Super League.svg
Спорт Кошарка
Основана 1992
Број на екипи 9
Држава Македонија
Тековен првак МЗТ Аеродром (3та титула)
Најмногу титули Работнички (14 титули)
ТВ-партнер(и) МТВ
Поврзани натпреварувања Куп на Македонија
Основач КФМ
Портал basketball.org.mk

Македонската Прва Лига позната и како Прва Лига Мажи е кошаркарско натпреварување од највисок ранг во Република Македонија. Пред македонската независност во 1991, македонските кошаркарски тимови се натпреварувале во југословенската кошаркарска лига, организирана од Кошаркарската Федерација на Југославија.

Формат[уреди]

Со моменталната сезона 2014/15, во лигата настапуваат девет кошаркарски екипи. Првите шест екипи одат понатаму во Суперлигата со пренесени бодови од регуларниот дел. Трите последно пласирани играат Плејаут за опстанок, исто така со пренесени бодови од регуларниот дел. Последните две пласирани екипи во Плејаутот за следната сезона ќе се натпреваруваат во Втората Лига. Првите четири екипи од Суперлигата одат понатаму во Плејоф разигрување т.е. полуфинале. Полуфиналето се игра до две победи, а финалето до три победи.

Моментална сезона 2014/15[уреди]

Локации на екипите кои учествуваaт во сезоната 2014/15
Екипа Град Сала Капацитет
Водњански Лисици Скопје Градски Парк 2,000
Гоце Делчев Штип Јордан Мијалков 400
Карпош Соколи Скопје Борис Трајковски 6,000
Кожув Гевгелија 26 Април 1,600
Куманово Куманово Спортска сала Куманово 7,000
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански 6,500
Работнички Скопје Градски Парк 2,000
Струмица Струмица Парк 2,300
Фени Индустри Кавадарци Јасмин 2,500

Претходни шампиони[уреди]

Сезона Шампион Вицешампион Резултат
1992/93 Годел Работнички МЗТ Хепос Аеродром 3-2 (серија од пет натпревари)
1993/94 Годел Работнички Кочани Деликатес 3-2 (серија од пет натпревари)
1994/95 Годел Работнички Кочани Деликатес 3-2 (серија од пет натпревари)
1995/96 Годел Работнички МЗТ Аеродром 3-0 (серија од пет натпревари)
1996/97 Годел Работнички Жито Вардар 4-1 (серија од седум натпревари)
1997/98 Годел Работнички МЗТ Аеродром 3-2 (серија од пет натпревари)
1998/99 Годел Работнички МЗТ Бос Аеродром 3-2 (серија од пет натпревари)
1999/00 Никол Ферт Работнички 3-2 (серија од пет натпревари)
2000/01 Фершпед Работнички МЗТ Аеродром 2000 3-0 (серија од пет натпревари)
2001/02 Фершпед Работнички Куманово 4-2 (серија од седум натпревари)
2002/03 Фершпед Работнички Поло Трејд 4-0 (серија од седум натпревари)
2003/04 Фершпед Работнички МЗТ Аеродром 2000 4-1 (серија од седум натпревари)
2004/05 Фершпед Работнички Вардар Осигурување 4-2 (серија од седум натпревари)
2005/06 Фершпед Работнички Вардар Осигурување 4-1 (серија од седум натпревари)
2006/07 Струмица 2005 Фершпед Работнички 4-1 (серија од седум натпревари)
2007/08 Фени Индустри Струмица 2005 4-3 (серија од седум натпревари)
2008/09 Фершпед Работнички Фени Индустри 4-2 (серија од седум натпревари)
2009/10 Фени Индустри Вардар Осигурување 4-3 (серија од седум натпревари)
2010/11 Фени Индустри Работнички 4-1 (серија од седум натпревари)
2011/12 МЗТ Аеродром Фени Индустри 4-1 (серија од седум натпревари)
2012/13 МЗТ Аеродром Кожув 4-0 (серија од седум натпревари)
2013/14 МЗТ Аеродром Работнички 3-1 (серија од пет натпревари)

Освојувачи на медал[уреди]

Место Клуб Победник Година Второ место Година
1. Работнички 14 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2009 4 2000, 2007, 2011, 2014
2. МЗТ Аеродром 3 2012, 2013, 2014 6 1993, 1996, 1998, 1999, 2001, 2004
3. Фени Индустри 3 2008, 2010, 2011 2 2009, 2012
4. Струмица 2005 1 2007 2 2003, 2008
5. Никол Ферт 1 2000 / /
6.= Вардар / / 2 2005, 2006
6.= Кочани Деликатес / / 2 1994, 1995
8.= Кожув / / 1 2013
8.= Вардар Осигурување / / 1 2010
8.= Куманово / / 1 2002
8.= Жито Вардар / / 1 1997
  • со задебелени букви се моменталните учесници во Првата Лига
  • со коси букви се распаднатите клубови

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]