Марин Докузовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марин Докузовски
Marin Dokuzovski.jpg
Роден 14 јули 1960
Скопје, СР Македонија
Националност Македонец
Познат селектор на Македонската кошаркарска репрезентација
Занимање тренер
Деца Марко Докузовски

Марин Докузовски (14 јули 1960, Скопје) е поранешен македонски професионален кошаркар, и поранешен селектор на Машката кошаркарска репрезентација на Македонија и тренер на КК Работнички.

Кариера[уреди]

Докузовски активно играл кошарка од 1978 до 1989 година во Југословенската лига со Работнички. Марин Докузовски бил на клупата на Работнички меѓу 1994-2000 каде освоил пет шампионски титули. Исто така, повторно бил тренер на Работнички во сезоната 2003-2004 кога повторно бил шампион. Потоа накратко во 2005 година се вратил во Работнички и повторно меѓу 2007 и 2011, каде освоил една шампионска титула во 2009 година. Купот на Македонија го освоил трипати со Работничи во годините 1998, 2005 и 2011. Бил тренер и на МЗТ Аеродром, Поло Трејд, Лукоил Академик и Сигал Приштина.[1][2]Во 2011 година, Марин Докузовски како селектор на македонската репрезентација го освоил четвртото место на Евробаскетот 2011.

Клубови[уреди]

Играчка кариера[уреди]

Тренер[уреди]

Тренер на националните тимови на Македонија[уреди]

Успеси[уреди]

Репрезентативни натпреварувања[уреди]

Европски и балкански купови[уреди]

Национални шампионати[уреди]

Национални купски шампионати[уреди]

Национални суперкуп шампионати[уреди]

Признанија[уреди]

  • Македонски тренер на годината - 1999 и 2011
  • Косовски тренер на годината - 2014[3]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]