КК Струмица 2005

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
КК Струмица 2005
лого на КК Струмица 2005
Цело име Кошаркарски Клуб Струмица 2005
Основан 1991; пред 23 години (1991)
Распаднат 2008; пред 5 години (2008)
Арена Сала Парк
Локација Струмица
Тимски бои зелена и бела
Претседател
Главен тренер
Титули 1 Прва Кошаркарска лига
Лига Прва лига
2007/08 вицешампион
Официјално веб-место
Дресови
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}

КК Струмица 2005 е распаднат македонски кошаркарски клуб од Струмица.

Историја[уреди]

Клубот е формиран во 1991 година под името Македонија '91. Се нарекувал и Поло Трејд. Во сезоната 2002/2003, во Лигата стануваат вицепрваци по поразот во финалето против Фершпед Работнички. По промената на раководството на тимот во 2005 година, кога доаѓа до промена на името, на чело на клубот застанува новиот претседател Панајотис Карапиперис кој доведува во клубот значајни играчи од Грција и од земјава и клубот почнува да носи успеси. Така, во сезоната 2006/07 година стануваат шампиони против Фершпед Работнички, а истата сезона се и финалисти во купот на Македонија, каде се поразени од страна на Вардар Осигурување. Во наредната сезона 2007/2008 година, КК Струмица го освоила второто место во македонската лига, додека во купот повторно била поразена во финалето овој пат од Фени Индустри.

КК Струмица по завршувањето на преодниот летен рок го откажа учеството во најквалитетна македонска кошаркарска лига како и новоформираната Балканска лига поради финансиска криза со кое згасна уште еден кошаркарски клуб од Струмица по Неметали Огражден.

Надворешни врски[уреди]