КК Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Не го поистоветувајте со клубот Струмица 2005.
Кошаркарски Клуб
Струмица
Лиги Прва Лига Мажи
Основан 2012; пред 3 години (2012)
Арена Сала Парк
(капацитет: 2,300)
Локација Струмица
Тимски бои бела и сина
         
Претседател Драган Поповски
Главен тренер Златко Зетов
Перо Блажевски (помошник)
Титули нема
Официјално веб-место None
Дресови
Kit body bluebow.png
Home jersey
Kit shorts blue stripes.png
Team colours
Home
Kit body whitebow.png
Away jersey
Kit shorts white stripes.png
Team colours
Away


КК Струмица е кошаркарски клуб од Струмица, Македонија и се натпреварува во Првата кошаркарска лига.

Историја[уреди]

Клубот се создал во 2012 година кога се споиле екипите на КК Милениум, АБА Струмица, КК Феликс и КК Горани Баскет. Правен наследник на новооформениот клуб е КК Милениум.[1]

Состав[уреди]

број име висина цм позиција години националност претходен клуб
30 Реџи Кили 202 Крилен центар /
Центар
23 Flag of the United States.svg САД МЗТ Аеродром
7 Стефан Луковиќ 212 Центар 24  Србија Борац Србија
4 Петре Цветков 190 Крилен центар 30 Македонија Македонија Милениум
8 Марио Хасанов 198 Крилен центар 28 Македонија Македонија Кожув
10 Филип Спасев 20 Македонија Македонија Милениум
6 Марко Зочевиќ 197 Бек /
Крилен центар
26  Србија Слобода Ужице Србија
9 Лазар Марковиќ 198 Крилен центар 21  Србија Борац Србија
Сањин Балаш 204 Крилен центар /
Центар
25  Србија Варда ХЕ Босна и Херцеговина
14 Александар Јовановиќ 202 Крилен центар 21  Србија Младост ЦА Србија
41 Томчо Соколов 205 Крилен центар /
Центар
31 Македонија Македонија Челик Босна и Херцеговина
15 Милан Абазовиќ 17 Македонија Македонија младински тим
13 Александар Шајкаров Македонија Македонија младински тим
5 Христо Новаков 18 Македонија Македонија младински тим
Мартин Коцев Македонија Македонија младински тим
12 Ѓорги Узунов 197 Бек 21 Македонија Македонија Работнички

Извор:eurobasket.com

Надворешни врски[уреди]

КК Струмица на Eurobasket.com

Наводи[уреди]