КК Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Не го поистоветувајте со клубот Струмица 2005.
Кошаркарски Клуб
Струмица
Лиги Прва Лига Мажи
Основан 2012; пред 2 години (2012)
Арена Сала Парк
(капацитет: 2,300)
Локација Струмица
Тимски бои бела и сина
         
Претседател Драган Поповски
Главен тренер Златко Зетов
Перо Блажевски (помошник)
Титули нема
Официјално веб-место None
Дресови
Kit body bluebow.png
Home jersey
Kit shorts blue stripes.png
Team colours
Home
Kit body whitebow.png
Away jersey
Kit shorts white stripes.png
Team colours
Away


КК Струмица е кошаркарски клуб од Струмица, Македонија и се натпреварува во Првата кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот се создал во 2012 година кога се споиле екипите на КК Милениум, АБА Струмица, КК Феликс и КК Горани Баскет. Правен наследник на новооформениот клуб е КК Милениум.[1]

Состав[уреди | уреди извор]

број име висина цм позиција години националност претходен клуб
30 Реџи Кили 202 Крилен центар /
Центар
23 Flag of the United States.svg САД МЗТ Аеродром
13 Стефан Луковиќ 212 Центар 24  Србија Борац Србија
7 Јован Јовановиќ 212 Плејмејкер 21  Србија Морава Србија
8 Марио Хасанов 198 Крилен центар 28 Македонија Македонија Кожув
4 Петре Цветков 190 Крилен центар 30 Македонија Македонија Милениум
Александар Јовановиќ 202 Крилен центар 21  Србија Младост ЦА Србија
6 Марко Зочевиќ 197 Бек /
Крилен центар
26  Србија Слобода Ужице Србија
Сањин Балаш 204 Крилен центар /
Центар
26  Србија Варда ХЕ Босна и Херцеговина
9 Лазар Марковиќ 198 Крилен центар 21  Србија Борац Србија
10 Филип Спасев 20 Македонија Македонија Милениум
Александар Шајкаров Македонија Македонија младински тим
15 Милан Абазовиќ 17 Македонија Македонија младински тим
5 Христо Новаков 19 Македонија Македонија младински тим
Мартин Коцев Македонија Македонија младински тим
12 Ѓорги Узунов 197 Бек 21 Македонија Македонија Работнички

Извор:eurobasket.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

КК Струмица на Eurobasket.com

Наводи[уреди | уреди извор]