КК Ангели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Angeli
Лиги Втора лига
Основан 2006
Арена Спортска сала Драчево
Локација Драчево, Скопје
Тимски бои Сина, сива, црвена
              
Претседател Благоја Кечовски
Главен тренер Благоја Кечовски
Титули Med 2.png-2008
Med 3.png-2008
Med 3.png-2009
Официјално веб-место http://kkangeli.webs.com
Дресови
Kit body thinwhitesides.png
Home jersey
Team colours
Home
Kit body thinsidesonwhite.png
Away jersey
Team colours
Away


Кошаркарскиот Клуб Ангели е клуб од Драчево, Скопје, Македонија. Клубот е формиран во 2006 година. Своите домашни натпревари ги игра во спортската сала Драчево.

Тимот брои преку 250 члена и активно се натпреварува во системот на натпревари организирани од кошаркарската федерација на Р. Македонија и тоа во следните наведени лиги:

•сениорка машка екипа (II лига), •јуниори (родени 91 и 92), •кадети (родени 94), •пионери (родени 97) и •пионерки (родени 95 и96)освоени сребрени и бронзени медали во сезоната 2007/2008 во Р.М