Владо Илиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Владо Илиевски
Владо Илиевски
Владо Илиевски
Прекар(и) Влатко
Позиција плејмејкер
Висина м
Тежина 82 кг
Лига Хрватска лига
Јадранска лига
Екипа Цибона
Роден 19 јануари 1980 (1980-01-19) (35 г.)
СтрумицаСР Македонија
Националност Македонец
Драфт не, 2002
Проф. кариера 1998–
Натпрев. историја
 • Неметали Огражден (1998)
 • Партизан (1998–00)
  * Антбирлик Анталија (2000–01)
 • Унион Олимпија (2001–03)
 • Барселона Регал (2003–05)
 • Лотоматика Рома (2005–06)
 • ВидиВичи Болоња (2006–07)
 • Монтепаски Сиена (2007–08)
 • Унион Олимпија (2008–09)
 • Тау Керамика (2009)
 • Унион Олимпија (2009–11)
 • Анадолу Ефес (2011)
 • Локомотив Кубањ (2012)
 • Цедевита (2012-2013)
 • ЧЕЗ Нимбурк (2013-2014)
 • Цибона (2014-)

Владо „Влатко“ Илиевски (роден 19 јануари 1980 во Струмица) е македонски кошаркар. Во својата кариера, тој настапувал за повеќе клубови од Европа, а бил и член на Македонската кошаркарска репрезентација.

Тој е висок 190 см и тежок 82 кг. Игра на позиција плејмејкер.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Во текот на својата професионална кариера, Илиевски настапувал за следниве клубови:

Во мај 2008 година, Илиевски настапувал во полуфиналето („фајнал-форот“) на Евролигата, каде неговиот клуб „Сиена Монтепаски“ бил поразен од „Макаби Тел Авив“, но го освоил третото место во мечот против „Тау Керамика“. Во 2011 година, на Европското првенство во Литванија го постигнал најголемиот успех со македонската репрезентација, освојувајќи го четвртото место. На тоа првенство, Илиевски бил еден од најзаслужните за постигнатиот успех и се прославил со постигнувањето на решавачката „тројка“ во четвртфиналниот натпревар против Литванија, како и со изјавата „леле, што направивме“. Потоа, Илиевски најавил повлекување од репрезентативниот дрес, но повторно настапил за Македонија на Европското првенство во Словенија, одржано во септември 2013 година. По завршувањето на Европското првенство, немајќи потпишано договор со ниту еден клуб, одредено време Илиевски тренирал во клубот „Хелиос“ од Домжале, Словенија.[1]

По настапот за чешкиот „Нимбурк“ во сезоната 2013-2014, во ноември 2014, Илиевски потпишал за загребскаЦибона“.[2] Во дресот на „Цибона“, Илиевски дебитирал на 9 ноември 2014 година, во натпреварот со „Крка“ во АБА-лигата при што постигнал осум поени.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Илиевски тренира со Хелиос“, Дневник, број 5291, година XVII, среда, 16 октомври 2013, стр. 27.
 2. „Илиевски потпиша за Цибона“, Дневник, година XVIII, број 5612, сабота-недела, 8-9 ноември 2014, стр. 22.
 3. „Победа и осум поени за Илиевски во дебито за Цибона“, Дневник, година XVIII, број 5614, вторник, 11 ноември 2014, стр. 22.