Јитланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на Јитланд

Јитланд, дански Јиланд (Jylland) полуостров во Северна Европа. Тој го сочинува главниот копнен дел на Данска и германската држава Шлезвиг-Холштајн, опкружен е од запад и од север со Северно Море. Политички, неговото име се применува само на копнениот дел на Данска. Има површина од 29.575 км² и е поделен на неколку административни области. Во Првата Светска војна, Битката кај Јитланд се водела крај неговото крајбрежје.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]