Хорсенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хорсенс

Грб
Хорсенс се наоѓа во Данска
Хорсенс
Лоакција во Данска
Координати: 55°52′ СГШ 9°50′ ИГД / 
Држава Данска
Регион Средна Данска
Управа
 • Градоначалник
Население (1 јануари 2012)
 • Вкупно 54.450 жит.
  [1]
Портал http://www.horsens.dk

Хорсенс е значаен град во Данска, поточно во средишниот дел на државата. Градот се наоѓа во рамките на покрајната Средна Данска, каде со околните населени места претставува една општина, Општина Хорсенс. Денес Хорсенс има околу 54.000 жители во градот и околу 82.000 во поширокото градско подрачје. Хорсенс е познат како места на раѓање на познатиот морепловец Битус Беринг, кој го дал името на Беринговото Море и на Беринговиот остров.

Природни услови[уреди]

Хорсенс се наоѓа во средишниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, Хорсенс е оддалечен само 260 километри западно.

Релјеф: Градот Хорсенс се наоѓа во средишниот дел на данскиот остров Јутланд. Градското подрачје е типично за данските услови. Надморската височина на средиштето на градот се движи измеѓу 0 и 50 метри.

Клима: Климата во Хорсенс е умерено-континентална под силно влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води: Хорсенс се формирал на крајот на Хорсенскиот Залив, кој претставува дел од Северното Море.

Историја[уреди]

Подрачјето Хорсенс било населено уште во времето на праисторијата. Денешната населба прв пат се споменува околу 1100 година, а во 13 век населбата ги добила градските права. И покрај петгодишната окпупација на Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, Хорсенс и неговото население не претрпеле многу големи страдања.

Население[уреди]

Денес Хорсенс има околу 54.000 жители во градските граници и околу 82.000 со околните населени места.

Етнички состав Населението на Хорсенс до пред неколку децении било населено со типично и исклучиво етнички данско население. И денес етничките Данци се во поголем број, но сепак има доселеници од странство.

Стопанство[уреди]

Хорсенс е индустриски развиено средиште и има силна електронска индустрија. Во Хорсенс се наоѓа единствениот индустриски музеј во Данска.

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]