Нојминстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нојминстер
City hall Neumuenster Germany.jpg
Грб на Нојминстер
Местоположбата на Нојминстер во Германија
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ урбан округ
Градски единици 9 градски окрузи
Градоначалник Д-р Олаф Таурас (независен)
Основни податоци
Површина 72 км2
Надм. височина 22 м
Население 76.951 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 1.069 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NMS
Пошт. бр. 24534 - 24539
Повик. бр. 04321
Портал www.neumuenster.de
Координати 54°04′17″ СГШ 9°59′24″ ИГД / 
Виселинкирхе (Црква Виселин)

Нојминстер (германски: nɔʏˈmʏnstɐ) е слободен град во Шлезвиг-Холштајн, Германија, и е еден од четирите слободни градови во Шлезвиг-Холштајн.

Историја[уреди]

Првиот историски доказ за претходното село „Wippendorf“ (Випендорф) потекнуваат од 1127 година.

Моментална состојба[уреди]

Железничката станица Нојминстер е главната железничка станица со линии кои возат во шест (порано седум) правци, меѓу нив и важните Хамбург-Алтона-Кил и Нојминстер-Флензбург.

Во близина на Нојминстер, кај Ендорф, постои високонапонски објект за пренос средни бранови за пренесување на програмата на Deutschlandfunk, предавател Ендорф, кој често е погрешно нарекуван како „предавател Нојминстер“.

Географија[уреди]

Нојминстер се наоѓа во близина на географскиот центар на Шлезвиг-Холштајн, 35 километри јужно од Кил, 65 километри северно од Хамбург и 72 километри западно од Либек. Националниот парк Аукруг е блиску до градот.

Меѓународни односи[уреди]

Познати жители[уреди]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]