What You Want (песна од Evanescence)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„What You Want“
Evanescence What You Want single coverart.jpg
Сингл од Evanescence
од албумот Evanescence
Издаден 9 август, 2011
Текстописец Ејми Ли, Тери Балсамо, Тим Макорд
Формат Дигитално спуштање, ЦД сингл,
Снимен 2010-2011 (Њујорк)
Жанр Алтернативен метал
Должина 3:40
Издавачка куќа Wind-up
Продуцент Ник Раскулинез
Хронологија на синглови на Evanescence
Good Enough
(2007)
What You Want
(2011)

What You Want“ е песна од американскиот рок бенд Evanescence. Песната со тема за слобода била напишана од Ејми Ли, Тери Балсамо и Тим Макорд. Била опишана како најтешката и најразличната песна на бендот. Споре Ли, песната зборува за нејзините искуства со обожавателите и сфаќањата за работи кои таа треба да ги прави.

Дел од песната бил премиерно прикажан на MTV Вестите на 11 јули, 2011 и песната била издадена на 9 август, 2011 преку Wind-up Records како првиот сингл од третиот студиски албум на бендот, Evanescence. По издавањето, „What You Want“ добила претежно позитивни прегледи од музичките критичари кои го пофалиле гласниот звук на песната и силните вокали на Ејми Ли. Сепак некои критичари забележале дека песната не се разликува многу од нивните претходни синглови.

Музичкото видео за „What You Want“ започнало да се снима на 30 јули, 2011 во Бруклин, Њујорк и било режирано од Меиерт Авис. Песната се искачила на табелата за Алтернативни Песни и на табелата за Рок Песни на 25 и 32 место последователно. Исто така се искачила и на табелата Билборд Хот 100 на 68 место. „What You Want“ била изведена во живо од бендот за првпат на MTV.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 • Дигитално спуштање[1]
 1. „What You Want“ - 3:40
 • ЦД сингл[2]
 1. „What You Want“
 2. „What You Want“ (Ремикс од Елдер Џепсон)

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока
позиција
САД Алтернативни Песни (Билборд)[3] 35
САД Билборд Хот 100[4] 68
САД Рок Песни (Билборд)[3] 32

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Држава Датум Формат Куќа
Австралија[5] 9 август, 2011 Дигитално спуштање Wind-up Records
Австрија[6]
Белгија[7]
Данска[8]
Финска[9]
Франција[10]
Германија[11]
Италија[12]
Холандија[13]
Норвешка[14]
Португалија[15]
Шпанија[16]
Шведска[17]
Швајцарија[18]
САД[1]
Нов Зеланд[19]
Обединето Кралство[20] 21 август, 2011
Германија[2] 9 септември, 2011 ЦД сингл

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „What You Want - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на August 9, 2011.
 2. 2,0 2,1 „What You Want [Single]“. Amazon.de. Посетено на August 16, 2011.
 3. 3,0 3,1 „Chart Highlights: Dance/Club Play, Latin Songs & More“. Billboard. August 15, 2011. Архивирано од изворникот на July 20, 2012. Посетено на August 16, 2011.
 4. Grein, Paul (August 17, 2011). „Week Ending Aug. 14, 2011. Songs: Not Bad“. Yahoo! Music. Yahoo!. Посетено на August 17, 2011.
 5. „What You Want - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на August 10, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 6. „What You Want - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 7. „What You Want - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 8. „What You Want - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 9. „What You Want - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 10. „What You Want - Single“. iTunes Store (француски). Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 11. „What You Want - Single“. iTunes Store (германски). Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 12. „What You Want - Single“. iTunes Store (италијански). Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 13. „What You Want - Single“. iTunes Store (холандски). Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 14. „What You Want - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 15. „What You Want - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 16. „What You Want - Single“. iTunes Store (шпански). Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 17. „What You Want - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 18. „What You Want - Single“. iTunes Store (германски). Apple Inc. Посетено на August 11, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 19. „What You Want - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на August 10, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 20. „What You Want“. Amazon.co.uk. Посетено на August 17, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]