The Pretty Reckless

Од Википедија — слободната енциклопедија
The Pretty Reckless
The Pretty Reckless изведуваат во Warped Tour Kickoff
Животописни податоци
ПотеклоЊујорк, САД
Жанровиалтернативен рок, пост-гранџ
Период на активност2009–
ИздавачиInterscope
Мреж. местоtheprettyreckless.com
Членови
Тејлор Момсен
Бен Филипс
Марк Дејмон
Џејми Перкинс
Поранешни членови
Џон Секоло
Мет Чијарели
Ник Карбон

The Pretty Reckless e американска алтернативна рок група која е формирана од американската глумица и модел Тејлор Момсен. Другите членови се Бен Филипс (гитарист), Марк Дејмон (бас) и Џејми Перкинс (тапанар).Бендот прво требало да се вика „The Reckless“, но потоа го преименувале во „The Pretty Reckless“[1].

Нивниот прв албум, Light Me Up е издаден на 30 август 2010 во Обединетото Кралство. Тие својот прв сингл, „Make Me Wanna Die“ го издале на 13 мај 2010 година.

Историја[уреди | уреди извор]

2008 - The Pretty Reckless и Light Me Up[уреди | уреди извор]

Tejлор Момсен на концерт

Тејлор се запознала со продуцентот и текстописецот Филипс во октомври 2008. Таа го формирала бендот со Џон Секоло, Мат Чарел и Ник Карбон. Тие снимиле некои демо песни во почетокот на 2009.На 4 Јуни Тејлор ги отпуштила сите членови на бендот бидејќи не се вклопувале со нејзината музика и со нејзиниот стил и формирала нов бенд со нови членови. Со новиот бенд Тејлор снимила нови песни кои биле помрачни.

Сега Тејлор Момсен е пејачка на бендот, Бен Дејмон е гитарист, Марк Дејмон е басист и Џејми Перкинс е тапанар.

Тејлор дала интервју за OK! Magazine дека бендот потпишал договор со издавачката куќа Interscope Records и дека ќе го издадат нивниот прв албум во 2010. Тејлор во друго интервју дискутирала за музиката на бендот. Таа изјавила дека „таа нема да биде она што го очекуваат луѓето“, дека ќе има мрачна и тешка музика, но и дека ќе има „повесела и поинтересна музика“. Тејлор Момсен за интервју кажала дека влијание на бендот имаат групите The Beatles и Oasis, а исто така и гранџ бендот Нирвана.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Year Детали за албумот Искачувања на музичките табели Сертификации
ИРС
[2]
ОК
[3]
АВСТ
САД
2010 Light Me Up
  • Издавање: August 27, 2010
  • Издавачка куќа: Interscope
  • Формати: CD, дигитално спуштање
1 6 71 -
"—" покажува дека не се искачил на табелите, или не бил издаден на таа територија.

EP[уреди | уреди извор]

Година Албум
2010 The Pretty Reckless
  • Издавање: 22 јуни, 2010
  • Издавачка куќа: Interscope
  • Формат: CD, дигитално спуштање

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Сингл Искачување на музичките табелите Албум
US
UK
[3]
UK
ROCK
AUS
2010 "Make Me Wanna Die" 16 1 79 Light Me Up
"Miss Nothing" 39
"Just Tonight" 163 4

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Година Наслов Директор
2010 Make Me Wanna Die Меиерт Авис
Miss Nothing
Just Tonight

Турнеи[уреди | уреди извор]

Членови на бендот[уреди | уреди извор]

Сегашни членови
Поранешни членови
  • Џон Секоло – гитара (2009)
  • Мет Чиарели – бас (2009)
  • Ник Карбон – тапани, удирачки инструменти (2009)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]