Тејлор Момсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тејлор Момсен
Momsen at a Metropolitan Opera opening in 2008
Занимањеглумец, модел

Тејлор Мишел Момсен (анг.Taylor Michel Momsen родена 26 јули 1993[1]) е американска глумица, музичар и модел која го глуми ликот на Џени Хамфри на CW телевизиската серија Gossip Girl и на Синди Лу Ху во филмот How the Grinch Stole Christmas. Таа е и главен вокал во рок бендот The Pretty Reckless.

Ран живот и глума[уреди | уреди извор]

Тејлор Момсен е родена во Сент Луис(Мисури) во католичка фамилија. Таа почнала професионално да глуми од 3 години за националната реклама на Shake 'N' Bake.

Манекенство[уреди | уреди извор]

Во јуни 2008 година, на 14 години Тејлор се запишала на IMG Models.

Музика[уреди | уреди извор]

Во март 2009 година Момсен изјавила во интервју за OK!Magazine дека нејзиниот бенд потпишал договор со Interscope Records. Таа ги пишува сите песни, пеела и свирела на едноставна гитара на албумот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Taylor Momsen Biography“. TV Guide. Посетено на October 18, 2010.