Light Me Up

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Light Me Up“
Студиски албум од The Pretty Reckless
Издаден август 27 2010 (2010-08-27)
(видете историја на издавање)
Снимен Август 2009–Април 2010
Жанр Алтернативен рок, хард рок
Траење 34:06
Издавачка куќа Interscope
Продуцент Като Кандавала
Издадени песни од Light Me Up
  1. "Make Me Wanna Die"
    Издадена: март 30 2010 (2010-03-30)
  2. "Miss Nothing"
    Издадена: јули 27 2010 (2010-07-27)
  3. "Just Tonight"
    Издадена: декември 27 2010 (2010-12-27)


Light Me Up е првиот студиски албум од американската алтернативна рок група The Pretty Reckless, издаден на 27 август 2010. Синглови од албумот се "Make Me Wanna Die", "Miss Nothing" и "Just Tonight".

Позадина[уреди | уреди извор]

Снимањето на албумот почнало во 2008 година откако Тејлор Момсен се сретнала со продуцентот Като Кандавала и неговиот партнер текстописец Бен Филипс.

Синглови[уреди | уреди извор]

Make Me Wanna Die“ беше издаден на 30 мај 2010 година во САД и на 13 мај во Обединетото Кралство.

"Miss Nothing" беше издаден на 23 август 2010 година само во Обединетото Кралство. Спотот за песната е издаден на 20 јули 2010 година на VEVO.

"Just Tonight" e издадена на 27 декември 2010 година само во Обединетото Кралство. Спотот е издаден на VEVO на 2 ноември.

Наводи[уреди | уреди извор]