The Pretty Reckless (EP)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„The Pretty Reckless“
EP од The Pretty Reckless
Издаденјуни 22 2010 (2010-06-22)
Снимен2009–2010
ЖанрАлтернативен рок, пост-гранџ
Траење13:51
Издавачка куќаInterscope
ПродуцентКато Кандавала
The Pretty Reckless — Хронологија
The Pretty Reckless
(2010)
Light Me Up
(2010)
Издадени песни од The Pretty Reckless
  1. "Make Me Wanna Die"
    Издадена: мај 13 2010 (2010-05-13)

The Pretty Reckless е првиот EP албум од американската алтернативна рок група The Pretty Reckless. Овој албум е издаден со помош на издавачката куќа Interscope Records.[1] Водечкиот сингл на албумот, "Make Me Wanna Die", е издаден на 13 мај 2010 година.

Синглови[уреди | уреди извор]

На 30 декември 2009, првиот сингл наречен „Make Me Wanna Die“ бил издаден со специјална најава на Seventeen магазинот. Песната била официјално издадена на 13 мај 2010 во Обединетото Кралство и се искачила на 1# на Рок Табелата во Обединетото Кралство, а исто така добила и многу позитивни прегледи од критичарите. Песната се појавила и во саундтракот на филмот Kick-Ass. Промоционалното видео за песната било издадено на 13 мај 2010, а потоа следела и официјалната верзија на 15 септември 2010.

Преглед на критичарите[уреди | уреди извор]

Иако добил многу ентузијазам од обожавателите, Кристијан Хоард од Rolling Stone ја класифицирал музиката како „општа“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани од Тејлор Момсен, Като Кандавала и Бен Филипс.

Број Наслов Траење
1 Make Me Wanna Die 3:54
2 „My Medicine“ 3:14
3 „Goin' Down“ 3:35
4 „Zombie“ 3:13

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Pretty Reckless Album Reveal“. Facebook.com.