972 Конија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
972 Конија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено18 јануари 1922
Ознаки
1922 LK
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,770 ае
Перихел2,352 ае
3,061 ае
Занесеност0,232
5,355 a
276,890°
Наклон8,360°
281,633°
94,330°

972 Конијаастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 18 јануари 1922 година. Во 2007 година, податоците од светлосната крива покажале дека Конија се врти во период 18,472 ± 0,004 часови.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]