919 Илсебил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
919 Илсебил
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 30 октомври 1918
Ознаки
1918 EQ
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Апхел 3,010 АЕ
Перихел 2,533 АЕ
2,772 АЕ
Занесување 0,086
4,614 a
302,020°
Наклон 8,150°
230,035°
155,803°

919 Илсебиластероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 30 октомври 1918 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]