919 Илсебил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
919 Илсебил
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено30 октомври 1918
Ознаки
1918 EQ
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,010 АЕ
Перихел2,533 АЕ
2,772 АЕ
Занесеност0,086
4,614 a
302,020°
Наклон8,150°
230,035°
155,803°

919 Илсебиластероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 30 октомври 1918 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]