Прејди на содржината

914 Пализана

Од Википедија — слободната енциклопедија
914 Пализана
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено4 јули 1919
Ознаки
1919 FN
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел2,982 ае
Перихел1,934 ае
2,458 ае
Занесеност0,213
3,853 г
128,752°
Наклон25,223°
255,883°
48,751°
Физички особености
Димензии81,27 ± 5,34[1] км
Маса(2,35 ± 0,24) × 1018[1] кг
Средна густина
8,36 ± 1,85[1] г/цм3
Спектрален тип
C[1]

914 Пализанаастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 4 јули 1919 година. Именуван е по австрискиот астроном Јохан Пализа.

Мерките користејќи прилагодлива оптика на Кековата опсерваторија дале пречник проценет на 76 километри. Соодносот на големината помеѓу големата и малата оска е 1,16.[2]

Орбита na астероидot 914 Пализана, и неговата положба во Сончевиот Систем на 01.01.2009 г. Рисунок NASA JPL Small Body Orbit Viewer applet
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Carry, B. (December 2012), „Density of asteroids“, Planetary and Space Science, 73, стр. 98–118, arXiv:1203.4336, Bibcode:2012P&SS...73...98C, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009. See Table 1.
  2. Marchis, F.; и др. (November 2006), „Shape, size and multiplicity of main-belt asteroids. I. Keck Adaptive Optics survey“, Icarus, 185 (1), стр. 39–63, Bibcode:2006Icar..185...39M, doi:10.1016/j.icarus.2006.06.001, PMC 2600456, PMID 19081813, Посетено на 2013-03-27.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]