80-то доделување на Оскарите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Официјален постер на настанот

80те награди Оскар од подрачјето на киноматографијата во 2007 година беа одржани на 24 февруари во кино театарот Кодак во Лос Анџелес. Водител на церемонијата беше комичарот и глумецот Џон Стјуарт.

Најголем број на награди[уреди | уреди извор]

4[уреди | уреди извор]

3[уреди | уреди извор]

2[уреди | уреди извор]

Номинации и награди[уреди | уреди извор]

Најдобар филм[уреди | уреди извор]

Филм
Џуно
Покајание
Нема земја за старци
Ќе има крв
Мајкл Клејтон

Најдобар глумец во главна улога[уреди | уреди извор]

Глумец Филм
Џорџ Клуни Мајкл Клејтон
Даниел Деј Луис Ќе има крв
Џони Деп Свини Тод
Томи Ли Џонс Во долината на Елах
Виго Мортенсен Источни ветувања

Најдобра глумица во главна улога[уреди | уреди извор]

глумица Филм
Кејт Бланшет Златните години на Елизабет
Џули Кристи Далеку од неа
Марион Котилард Живот во розово
Лора Лини Семејството Севиџ
Елен Пејџ Џуно

Најдобар глумец во споредна улога[уреди | уреди извор]

Глумец Филм
Кејси Афлек Убиството на Џеси Џејмс од кукавицата Роберт Форд
Хавиер Бардем Нема земја за старци
Филип Симор Хофман Војната на Чарли Вилсон
Хал Холбрук Во дивината
Том Вилкинсон Мајкл Клејтон

Најдобра глумица во споредна улога[уреди | уреди извор]

глумица Филм
Кејт Бланшет Не сум таму
Руби Ди Американски гангстер
Саоирс Ронан Покајание
Ејми Рајан Заминувај душо замини
Тилда Свинтон Мајкл Клејтон

Најдобар режисер[уреди | уреди извор]

Режисер Филм
Паул Томас Андерсон Ќе има крв
Џоел Коен и Итан Коен Нема земја за старци
Тони Гилрој Мајкл Клејтон
Џесон Реитман Џуно
Џулиан Шнабел Нуркачкото ѕвоно и пеперутката

Најобра монтажа[уреди | уреди извор]

Монтажер Филм
Кристофер Роус Борновиот Ултиматум
Џулиет Велфинг Нуркачкото ѕвоно и пеперутката
Џеј Касиди Во дивината
Родерик Џејнс Нема земја за старци
Дилан Тишенор Ќе има крв

Најдобро сценарио[уреди | уреди извор]

Филм
Џуно
Ларс и вистинската девојка
Мајкл Клејтон
Рататуи
Дивите

Најдобро адаптирано сценарио[уреди | уреди извор]

Филм
Покајание
Далеку од неа
Нуркачкото ѕвоно и пеперутката
Нема земја за старци
Ќе има крв

Најдобар анимиран филм[уреди | уреди извор]

Филм
Персеполис
Рататуи
Сурфање

Најдобар краток анимиран филм[уреди | уреди извор]

Филм
Го запознав Валрус
Мадам Тутли-Путли
Евен Пигеонс оди на небото
Мојата љубов
Питер и волкот

Краток иновативен филм[уреди | уреди извор]

Филм
Во ноќта
Замена
The Mozart and Pickpockets
Аргентинско танго
Тонто Жената

Најдобра кинематографија[уреди | уреди извор]

Режисер Филм
Роџер Дикинс Убиството на Џеси Џемјс од кукавицата Роберт Форд
Симус МекГарвеј Покајание
Јанусз Камински Нуркачкото ѕвоно и пеперутката
Роџер Дикинс Нема земја за старци
Роберт Елсвит Ќе има крв

Најдобра уметничка режија[уреди | уреди извор]

Режисер Филм
Артур Маркс и Бет Рубино Американски гангстер
Сара Гринвуд и Кејти Спенсер Покајание
Денис Гаснер и Ана Пинк Златен Компас
Данте Ферети и Франческа ло Шиаво Свини Тод
Џек Фиск и Џим Ериксон Ќе има крв

Најдобра костимографија[уреди | уреди извор]

Дизајнер Филм
Алберт Волски Преку универзиумот
Жаклин Дуран Покајание
Александра Бјурн Златните години на Елизабет
Марит Ален Живот во розово
Колен Атвуд Свини Тод

Најдобра шминка[уреди | уреди извор]

Филм
Живот во розово
Норбит
Пиратите од Карибите: На крајот од светот

Најдобра оригинална музика[уреди | уреди извор]

Композитор Филм
Дарио Марианели Покајание
Алберто Иглесиас Тркачки летач
Џејмс Њутон Ховард Мајкл Клејтон
Мајкл Гиачино Рататуи
Марко Белтрами 3:10 за Јума

Најдобра песна[уреди | уреди извор]

Песна Филм
Filling Slowly Единствен
Happy Working Song Маѓепсана
So Close Маѓепсана
That's How You Know Маѓепсана
Raise it Up Август Раш

Најдобар странски филм[уреди | уреди извор]

Филм Држава
Beaufort Израел
The Counterfeiters Австрија
Katyn Полска
Mongol Казакхстан
12 Русија

Најдобар документарен филм[уреди | уреди извор]

Филм
No End in Sight
Operation Homecoming: Writing The Wartime Experience
Сико
Такси до темната страна
Војна/Танц

Најдобар краток документарен филм[уреди | уреди извор]

Филм
Фрихилд
Круната
Салим Баба
Мајката на Сара

Најдобри визуелни ефекти[уреди | уреди извор]

Филм
Златен Компас
Пиратите од Карибите: На крајот од светот
Трансформери

Најдобри звучна монтажа[уреди | уреди извор]

Филм
Борновиот Ултиматум
Нема земја за старци
Рататоил
Ќе има крв
Трансформери

Најдобри миксани звуци[уреди | уреди извор]

Филм
Борновиот Ултиматум
Нема земја за старци
Рататоил
3:10 за Јума
Трансформери