Живот во розово

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Живот во розово“ (француски: La vie en rose) — француски филм од 2007 година, во режија на Оливие Даан. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Марион Котијар, Жерар Депардје и Силви Тесту.

Улогата на Едит Пјаф на Марион Котијар наиде на универзално признание, заслужувајќи и повеќе национални и меѓународни признанија и ја доби Академијата за најдобра актерка.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот го опишува животот на француската пејачка Едит Пјаф, која покрај својот одличен глас, поради својот несреќен живот станала легендарна личност.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Живот во розово“, Вест, година XVII, 6,7 и 8 јануари 2017, стр. 23.