Кејт Бланшет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кеј Бланшет (1974) е австралиска филмска актерка.

К. Бланшет, 2005.

Биографија[уреди | уреди извор]

Бланшет на Берлинскиот филмски фестивал, 2007.

Долго време, Бланшет била уметнички директор на театарот "Сиднеј театар компани", кој го водела заедно со својот сопруг. Во 2013 година, Бланшет станала заштитно лице на парфемот на Џорџо Армани, "Си" (Si). Кеј Бланшет е омажена за драматургот и сценаристот Ендрју Аптон со кого имаат три сина.[1]

Бланшет на „Tropfest Opens“, 2012 година.

Филмска кариера[уреди | уреди извор]

Бланшет во 2013 година.

Во 2004 година, за улогата на Кетрин Хепберн во филмот „Авијатичарот“, Бланшет ја освоила наградата „Оскар“. Во 2007 година, таа го глумела ликот на Боб Дилен во филмот на Тод Хејнс „Не сум таму“ при што за својата улога била номинирана за „Оскар“, а ги освоила наградите „Златен глобус“ и „Волпи“ на Венецијанскиот филмски фестивал.[2] Во 2014 година, таа го освоила и својот втор „Оскар“, овојпат за улогата на Јасмин во филмот „Тажната Јасмин“ на режисерот Вуди Ален. Претходно, за оваа улога, таа се закитила и со наградата „Златен глобус“.

Бланшет на Фестивалот во Кан, 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Наташа Спирова, "Уживам да готвам", Антена, број 819, 7.3.2014, стр. 29.
  2. „Дание Деј-Луис беше совршен Линколн, Бланшет блесна во улогата на Дилан“, Дневник, година XIX, број 5782, петок, 5 јуни 2015, стр. 21.