Златните години на Елизабет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Златните години на Елизабет
(Elizabeth: The Golden Age)“
421px-Elizabeth golden poster.jpg
РежисерШекар Капур
СценаристВилијам Николсон
Мајкл Хирст
НастапуваатКејт Бланшет
Клив Овен
Џафри Раш
Еби Корниш
Саманта Мортон
Жанрдрама, историја
МузикаКрег Амрстронг
ДистрибутерUniversal Studios
Премиера12 октомври 2007  САД
12 ноември 2007Обединето Кралство Обединето Кралство
Држава САД
Обединето Кралство Обединето Кралство
Јазиканглиски
Буџет$60,000,000
ПретходенЕлизабета (1998)
СледенЕлизабета 3

Златните години на Елизабет (англиски: Elizabeth: The Golden Age) е драмаисториски филм од 2007 год. Филмот е продолжение на Елизабет од 1998 година. Филмот својата прва премиера ја имаше на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто на 9 септември 2007.

Приказна[уреди | уреди извор]

1585 година, Кралицата Елизабета веќе 3 децении владее со Англија, но и понатаму е соочена со претензиите на престолнината и семејните измами. Континентот во тоа време дословно владее католицизам во ликот на шпанскиот крал Филип Втори. Со потпора на папата и инквизицијата, со голема војска и моќна морнарница, Филип Втори и претставува директна пречка на Елизабета и нејзината земја. Филип одлучил да ја тргне престолнината од протестанската херетика и Англија повторно да ја направи кралство во служба на Рмокатоличката црква.

Глумци Ликови
Кејт Бланшет Елизабета Прва од Англија
Клив Овен Валтер Ралех
Џафри Раш Сер Францис Валсингем
Еби Корниш Елизабет Трокмортон
Саманта Мортон Мери, кралицата од Шкотска
Јорди Мола Филип Втори од Шпанија