Прејди на содржината

Златен Компас

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Златен Компас
(The Golden Compass)“
РежисерКрис Вајтц
СценаристФилип Пулман (роман)
Главни улогиНикол Кидман
Дакота Блу Ричардс
Даниел Крег
Ијан МекКелин
Сем Елиот
Жанрдрама, фантазија
МузикаАлександре Десплат
ДистрибутерNew Line Cinema
Премиера7 декември 2007
Времетраење113 мин.
Земја САД
Обединето Кралство Обединето Кралство
Јазиканглиски
Буџет$180.000.000

Златен Компас (англиски: The Golden Compass) е драмафантазија филм од 2007 год. Филмот е заснован на романот Северни Светла, кој е првиот роман од триологија Нејзините темни материјали, на писателот Филип Пулман. Филмот ја имаше својата премиера на големото платно на 7 декември 2007 во САД во продукција на New Line Cinema. Проектот беше прикажан во февруари 2002 год, следејќи го успехот и на другите адаптации на епски фантазии. Продукцијата одвои за филмот, буџет од 180,000,000 долари.

Глумци Ликови
Никол Кидман Мариса Култер
Дакота Блу Ричардс Лира Белака
Даниел Крег Крал Асриел
Ијан МекКелен Лорек Бирнисон
Ијан МекШејн Рагнар Стурлусон
Сем Елиот Ли Скорезби
Ева Грин Серафина Пекала
Клер Хиџинс Ма Коста