Прејди на содржината

Трансформери (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Трансформери (англиски: Transformers) — американски филм од 2007 година, во режија на Мајкл Беј. Главните улоги ги толкуваат: Меган Фокс, Шаја Лабаф, Џон Војт и Џон Тортуро. Филмот бил постигнал голем комерцијален успех, а бил номиниран за наградата „Оскар“ во три категории.

Содржина

[уреди | уреди извор]

Во дамнешни времиња, на планетата Сајбертрон се води војна меѓу благородните Аутоботи, предводени од мудриот Оптимус Прајм, и злобните Десептикони, чиј командант е страшниот Мегатрон. Двете војски се борат за да го присвојат талисманот „олспарк“, кој му дава неограничена моќ на оној кој го поседува. Поради сплет на околности, борбата се преселува на Земјата, каде клучот на врвната моќ се наоѓа кај еден тинејџер.[1]


Останати Транформерс филмови

[уреди | уреди извор]
Филм Година Режисер
Transformers: Revenge of the Fallen 2009 Мајкл Беј
Transformers: Dark of the Moon 2011 Мајкл Беј
Transformers: Age of Extinction 2014 Мајкл Беј
Transformers: The Last Knight 2017 Мајкл Беј
Bumblebee 2018 Travis Knight
Transformers: Rise of the Beasts 2023 Steven Caple Jr.
Transformers/G.I. Joe Crossover TBA

Анимирани Трансформерс филмови

[уреди | уреди извор]
Филм Година Режисер
The Transformers: The Movie 1986 Nelson Shin
Transformers One 2024 Josh Cooley

Анимирани Трансформерс серии

[уреди | уреди извор]
Серија Година
The Transformers 1984-87
Transformers: The Headmasters 1987-88
Transformers: Super-God Masterforce 1988-89
Transformers: Victory 1989
Transformers: Zone 1990
Transformers: Generation 2 1992-94
Beast Wars: Transformers 1996-99
Beast Wars II: Super Life-Form Transformers 1998-99
Super Life-Form Transformers: Beast Wars Neo 1999
Beast Machines: Transformers 2000
Transformers: Robots in Disguise 2000
Transformers: Armada 2002-2003
Transformers: Energon 2004
Transformers: Cybertron 2005
Transformers: Animated 2007-2009
Transformers: Prime 2010-2013
Transformers: Rescue Bots 2012-2016
Transformers Go! 2013-2014
Transformers: Mystery of Convoy 2015
Transformers: Robots in Disguise 2016
Transformers: Combiner Wars 2016
Transformers: Titans Return 2017
Transformers: Power of the Primes 2018
Transformers: Cyberverse 2018-2020
Transformers: Cyberverse 2020-2021
Transformers: Rescue Bots Academy 2019-2021
Transformers: BotBots 2022
Transformers: EarthSpark 2022  1. „Епска битка меѓу доброто и злото“, Антена, број 856, 21.11.2014, стр. 3.