Тилда Свинтон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тилда Свинтон (англиски: Katherine Matilda Swinton) (5 ноември 1960, Лондон) е британска филмска глумица.

Свинтон на филмскиот фестивал „Санденс“, во 2005 г.

Животопис[уреди | уреди извор]

Свинтон на филмскиот фестивал во Единбург, во 2007 г.

Според нејзиното признание, додека живеела во Лондон, неколку години се издржувала од парите кои ги заработувала од обложување на коњски трки. За време на снимањето на филмот „Само љубовниците преживуваат“, Свинтон преживувала тешки мигови, зашто во меѓувреме се разболела и починла нејзината мајка. Според таблоидите, Свинтон живее во полигмна врска со двајца мажи, но таа го демантирала тоа, иако признала дека во нејзиниот живот има двајца мажи: Џон Брн, таткото на нејзините близнаци Ксавиер и Онор, додека таа живее со децата и со партнерот Сандро Куп. Во 2014 година, магазинот „Џи кју“ ја избрал Свинтон за жена на годината.[1]

Филмска кариера[уреди | уреди извор]

Свинтон на филмскито фестивал во Венеција, во 2009 г.

Во 2007 година, Свинтон ја добила наградата „Оскар“ за улогата на адвокатката Карен Краудер во филмот „Мајкл Клејтон“. Позначајни улоги на Свинтон се и: вампирката Ив во филмот на Џим ЏармушСамо љубовниците преживуваат“; негативката Мејсон во филмот на Бонг Џун-хо „Мразокршач“; и улогата на Мадам Д. во филмот на Вес АндерсонГранд хотел Будимпешта“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Наташа Спирова, „Да не станев глумица, ќе бев коцкар“, Антена, број 862, 2.1.2015, стр. 11.