686 Герзуинда

Од Википедија — слободната енциклопедија
686 Герзуинда
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воХајделберг
Откриено15 август 1909
Ознаки
1909 HF
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,285 ае
Перихел1,892 ае
2,588 ае
Занесеност0,269
4,165 а
9,898°
Наклон15,680°
243,430°
88,381°

686 Герзуиндаастероид кој кружи околу Сонцето, откриена од страна на германскиот астроном Август Копф на 15 август 1909 година во Хајделберг.

По објектот е именувано семејство од 40-207 астероиди коишто имаат слични спектрални особености и орбитални елементи, па оттука можно е истите да настанале како последица на ист судир. Сите членови на астероидното семејство имаат релативно висок наклон.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „686 Gersuind“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. Novaković, Bojan; и др. (November 2011), „Families among high-inclination asteroids“, Icarus, 216 (1), стр. 69–81, arXiv:1108.3740, Bibcode:2011Icar..216...69N, doi:10.1016/j.icarus.2011.08.016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]