601 Нертус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
601 Нертус
601Nerthus (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 601 Нертус заснован на светлосната крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено21 јуни 1906
Ознаки
1906 UN
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел3,457 АЕ
Перихел2,817 АЕ
3,137 АЕ
Занесување0,102
5,555 a
280,402°
Наклон16,085°
169,865°
155,097°

601 Нертусастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 21 јуни 1906 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]