Прејди на содржината

592 Витсавеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
592 Витсавеја
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено18 март 1906
Ознаки
1906 TS
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,418 ае
Перихел2,629 ае
3,024 ае
Занесеност0,131
5,258 a
67,079°
Наклон10,181°
168,452°
253,181°

592 Витсавејаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 18 март 1906 година.

Орбита на астероидот 592 Битсавеја и неговата положба во Сончевиот Систем

Надворешни врски[уреди | уреди извор]