548 Кресида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
548 Кресида
Откривање
ОткривачПаул Гец
Откриено воХајделберг
Откриено14 октомври 1904
Ознаки
1904 PC
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел2,702 АЕ
Перихел1,862 АЕ
2,282 АЕ
Занесување0,184
3,448 a
64,927°
Наклон3,870°
108,567°
319,952°

548 Кресида - астероид во главниот астероиден појас во орбита околу Сонцето. откриен од страна на Паул Гец на 14 октомври 1904 година.