502 Сигуна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
502 Сигуна
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 19 јануари 1903
Ознаки
1903 LC
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 2,810 АЕ
Перихел 1,956 АЕ
2,383 АЕ
Занесување 0,179
3,678 a
278,989°
Наклон 25,009°
133,098°
19,369°

502 Сигуна астероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 9 јануари 1903 година.