491 Карина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
491 Карина
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено3 септември 1902
Ознаки
1902 JQ
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел3,476 AU
Перихел2,903 AU
3,189 AU
Занесување0,090
5,695 a
319,630°
Наклон18,886°
175,560°
237,079°
Физички особености
Димензии97,36 ± 3,18[1] km
Маса(4,82 ± 1,95) × 1018[1] kg
Средна густина
9,97 ± 4,15[1] g/cm3

491 Каринаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 3 септември 1902 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Carry, B. (December 2012), „Density of asteroids“, Planetary and Space Science, 73, стр. 98–118, arXiv:1203.4336, Bibcode:2012P&SS...73...98C, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009. See Table 1.