483 Сепина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
483 Сепина
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено4 март 1902
Ознаки
1902 HU
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел3,609 АЕ
Перихел3,235 АЕ
3,422 АЕ
Занесување0,055
6,330 a
316,140°
Наклон18,744°
174,129°
151,870°

483 Сепинаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 4 март 1902 година